Rekordní růst. Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí stoupla o 11,5 procenta

Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla oproti předchozím třem měsícům o rekordních 11,5 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Zpřesnil tak svůj listopadový odhad, podle kterého růst činil 11,6 procenta.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ekonomika EU se výrazně zotavila z útlumu ve druhém kvartálu, kdy se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 11,3 procenta v důsledku negativních dopadů pandemie nemoci covid-19.

Tempo hospodářského růstu v samotné eurozóně úřad zpřesnil na 12,5 z 12,6 procenta uvedených v listopadové zprávě.

I tak to ale stejně jako v případě celé EU znamená nejvýraznější růst od roku 1995, kdy se tyto údaje začaly sledovat. Ve druhém kvartálu se HDP eurozóny propadl o 11,7 procenta, uvedl Eurostat.

Nejvýraznější růst ve třetím čtvrtletí zaznamenala Francie, kde se HDP zvýšil o 18,7 procenta. Nejpomaleji naopak rostla řecká ekonomika, a to o 2,3 procenta. V České republice růst činil 6,9 procenta.

Evropská komise minulý měsíc předpověděla, že ekonomika eurozóny letos klesne o rekordních 7,4 procenta. V příštím roce počítá s nárůstem HDP o 4,1 procenta.

Důvěra investorů v německou ekonomiku vzrostla

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v prosinci výrazně zvýšila. Přispělo k tomu očekávání, že vakcína proti nemoci covid-19 podpoří budoucí hospodářský vývoj. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil institut ZEW.

Index důvěry se v prosinci zvýšil na 55 z listopadových 39 bodů. Jeho nárůst tak byl mnohem výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters prosincovou hodnotu indexu odhadovali v průměru na 45,5 bodu.

"Zprávy o brzkém schvalování vakcín posilují mezi odborníky na finanční trhy důvěru v budoucnost," uvedl prezident institutu Achim Wambach. Samostatný index hodnotící současné ekonomické podmínky nicméně klesl na minus 66,5 bodu z listopadových minus 64,3 bodu.

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí zotavovala z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil o 8,5 procenta po propadu o rekordních 9,8 procenta ve druhém kvartálu. Nyní však hospodářské oživení podkopává vzestup počtu případů nákazy koronavirem a související restrikce.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli pandemii zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než při ekonomické…

25.01.2021 17:54 V loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než v…

Londýn podporuje domácí firmy, aby si zakládaly pobočky v EU

25.01.2021 17:06 Britská vláda povzbuzuje domácí firmy, aby si zřizovaly pobočky v Evropské unii. Mohou se tak…

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí

22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…

Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta

22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama