Ropa zdražuje. Přispívá k tomu uvolňování karanténních opatření

Ropa zdražuje. Uvolňování karanténních opatření a snižování těžby na trhu převažují nad roztržkou Spojených států a Číny ohledně původu koronaviru.

Těžba ropy
doporučujeme

V 18:35 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupala o 1,3 procenta na 26,79 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 2,8 procenta na 20,33 dolarů za barel.

Světová poptávka po ropě v dubnu klesla zhruba o 30 procent a očekává se, že slabá poptávka se potáhne celé měsíce, napsala agentura Reuters.

"Širší kontext sice není úžasný, ale jeví se konstruktivněji - země po celém světě se začínají otevírat , což zvýší poptávku po ropě, a (skupina) OPEC+ zároveň snižuje těžbu," konstatoval šéf společnosti Lipow Oil Associates Andy Lipow.

Americká investiční banka Goldman Sachs na příští rok počítá s výrazným růstem cen ropy, který se podle ní dostaví v reakci na výrazné omezování produkce suroviny v hlavních těžebních zemích. Jedním z faktorů, které hovoří pro růst cen, je podle analytického týmu banky i postupný růst poptávky po ropě, jak se začíná obnovovat ekonomická aktivita.

Ropa Brent, která je určující pro stanovování cen suroviny v celém světě, se podle analytického týmu Goldman Sachs Equity Research dostane v průměru na 55,63 USD za barel. Banka s citelným růstem počítala i předtím, dosud ale měla spočítaný průměr na 52,50 USD. V případě americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) analytici zvýšili očekávaný průměr na 51,38 z dosavadního odhadu 48,50 USD za barel.

Ceny ropy dolů táhne napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v neděli uvedl, že existuje "značné množství důkazů", že nový koronavirus vznikl v čínské laboratoři.

Směrem vzhůru ceny ropy dnes poslalo vyjádření amerického ministra financí Stevena Mnuchina. Obchodní smlouva se Spojenými státy bude podle něj pro Čínu přínosná. Mnuchin dále uvedl, že očekává oživení trhu s ropou a že americká vláda hledá pro ropu další skladovací kapacity.

 

Témata: ropa | Benzín | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská ekonomika loni poprvé od roku 2009 klesla

05.03.2021 09:28 Slovenská ekonomika loni kvůli dopadům pandemie klesla o 5,2 procenta. Šlo o první pokles od…

Řecko může předčasně splatit další část půjčky od MMF

04.03.2021 14:32 Záchranný fond eurozóny ESM schválil žádost Řecka o předčasné splacení drahé půjčky od…

Tržby slovenského maloobchodu, restaurací i hotelů značně klesly

04.03.2021 09:18 Tržby slovenského maloobchodu v lednu, v době zpřísněných karanténních omezení, klesly meziročně o…

Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá

03.03.2021 11:49 Ekonomika eurozóny je teď kvůli přísnějším protipandemickým opatřením téměř jistě v takzvané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama