Ropa zdražuje. Přispívá k tomu uvolňování karanténních opatření

Ropa zdražuje. Uvolňování karanténních opatření a snižování těžby na trhu převažují nad roztržkou Spojených států a Číny ohledně původu koronaviru.

Těžba ropy
doporučujeme

V 18:35 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupala o 1,3 procenta na 26,79 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 2,8 procenta na 20,33 dolarů za barel.

Světová poptávka po ropě v dubnu klesla zhruba o 30 procent a očekává se, že slabá poptávka se potáhne celé měsíce, napsala agentura Reuters.

"Širší kontext sice není úžasný, ale jeví se konstruktivněji - země po celém světě se začínají otevírat , což zvýší poptávku po ropě, a (skupina) OPEC+ zároveň snižuje těžbu," konstatoval šéf společnosti Lipow Oil Associates Andy Lipow.

Americká investiční banka Goldman Sachs na příští rok počítá s výrazným růstem cen ropy, který se podle ní dostaví v reakci na výrazné omezování produkce suroviny v hlavních těžebních zemích. Jedním z faktorů, které hovoří pro růst cen, je podle analytického týmu banky i postupný růst poptávky po ropě, jak se začíná obnovovat ekonomická aktivita.

Ropa Brent, která je určující pro stanovování cen suroviny v celém světě, se podle analytického týmu Goldman Sachs Equity Research dostane v průměru na 55,63 USD za barel. Banka s citelným růstem počítala i předtím, dosud ale měla spočítaný průměr na 52,50 USD. V případě americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) analytici zvýšili očekávaný průměr na 51,38 z dosavadního odhadu 48,50 USD za barel.

Ceny ropy dolů táhne napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v neděli uvedl, že existuje "značné množství důkazů", že nový koronavirus vznikl v čínské laboratoři.

Směrem vzhůru ceny ropy dnes poslalo vyjádření amerického ministra financí Stevena Mnuchina. Obchodní smlouva se Spojenými státy bude podle něj pro Čínu přínosná. Mnuchin dále uvedl, že očekává oživení trhu s ropou a že americká vláda hledá pro ropu další skladovací kapacity.

 

Témata: ropa | Benzín | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská ekonomika se podle expertů ve třetím čtvrtletí silně oživí

08.07.2020 14:00 Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli negativním dopadům šíření koronaviru proti…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 00:01 NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Polské doly po přestávce vynucené koronavirem zase těží naplno

07.07.2020 13:31 Po třítýdenní přestávce vynucené koronavirem se uhelné doly polských státních společností PGG a JSW…

Prognóza Evropské komise: Ekonomika ČR se letos propadne o 7,8 procenta

07.07.2020 12:39 Aktualizováno České hospodářství čeká letos kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru propad o 7,8 procenta,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy