Rozpočet EU pro příští rok schválen,

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili rozpočet Evropské unie na rok 2020, jehož podobu už v pondělí odsouhlasili zástupci členských států. Rozpočet operuje s částkou 168,7 miliardy eur (4,3 bilionu Kč) ve smluvní závazcích a 153,6 miliardy eur (3,9 bilionu Kč) pro skutečně provedené platby.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

V závazcích to představuje nárůst o 1,5 procenta a v platbách o 3,4 procenta proti letošnímu roku. Poslanci původně chtěli ještě vyšší nárůst s odůvodněním, že příští rok finišuje řada programů končícího víceletého rozpočtového období 2014 až 2020.

Ve vyjednaném kompromisu prosadil parlament některé své priority a členské země nakonec připustily zvýšení objemu rozpočtu o několik miliard eur nad svou představu.

"K původnímu návrhu Evropské komise se nám povedlo přidat 850 milionů eur na priority europarlamentu," komentovala schválenou podobu rozpočtu jeho hlavní zpravodajka Monika Hohlmeierová z frakce evropských lidovců.

Mezi klíčové oblasti, kde byly výdaje zvýšeny, se podle ní řadí klimatická politika, výzkum a inovace a také studijní program Erasmus.

Pro rozpočet dnes hlasovalo 543 poslanců, proti jich bylo 136. Poté jej podepsal předseda EP David Sassoli, čímž byl rozpočet definitivně přijat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

25.09.2020 15:29 Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus…

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit, mohla by platit od listopadu

25.09.2020 09:17 Aktualizováno Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. ČTK to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce…

Kurzarbeit zavede i Británie. Všechny firmy ale zachránit nelze, varuje…

24.09.2020 16:13 Britská vláda od listopadu na půl roku podpoří kurzarbeit, nemůže ale zachránit všechny firmy a…

Německo má koronavirový šok za sebou? Podnikatelská důvěra vzrostla pátý…

24.09.2020 12:03 Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě. Vyplývá to z dnešních dat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama