Ruské aerolinky přišly kvůli zákazu letů do Gruzie o miliardy, Putinem slíbené kompenzace nikde

Asi 3,2 miliardy rublů (asi 1,15 miliardy Kč) stál šestici největších ruských leteckých společností zákaz letů do Gruzie. Nejvíce utrpěly Ural Airlines (Uralskije avialinii), na které připadá více než třetina uvedené sumy. Napsal to ruský hospodářský list Vedomosti s odvoláním na dva účastníky porady, na které aerolinky předložily ministerstvu dopravy výkaz ztrát.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Létat do Gruzie zakázal ruským firmám počátkem léta prezident Vladimir Putin v reakci na protiruské demonstrace v Tbilisi. Zákaz se vztahoval i na lety gruzínských společností do Ruska.

"Kvůli zákazu jsme neprodali letenky za miliardu," postěžoval si šéf uralských aerolinek Sergej Skuratov. Před zákazem Uralskije avialinii vypravovaly do Gruzie 71 letů týdně. Asi 700 milionů rublů se nedopočítaly největší ruské aerolinky, Aeroflot a S7. Na nízkonákladové společnosti Poběda, Red Wings a Smart Avia připadly ztráty v rozsahu od 100 milionů po 400 milionů rublů.

Polovina uvedených společností nepočítá, že by je stát za ztráty odškodnil. Dosud se totiž ani nedočkaly kompenzací, které Vladimir Putin slíbil za loňské zdražení leteckého paliva. Podle jiných zdrojů je prý ministerstvo ochotno uhradit přímé ztráty, místo nich ale firmy nabídly údaje o snížení zisku v důležité letní sezóně. Zákaz platil od 8. července, ale až od srpna se podařilo letadla vyslat na jiné trasy, přičemž aerolinky musely snižovat ceny letenek, aby je naplnily.

Putin zakázal ruským aerolinkám létat do Gruzie v reakci na nepokoje v Tbilisi, které vyvolala červnová návštěva ruských poslanců. Jeden z nich usedl do křesla předsedy gruzínského parlamentu, což si opozice vyložila jako provokaci. Dav demonstrantů se pokusil vtrhnout do sídla parlamentu a policie proti němu použila slzný plyn, vodní děla i gumové projektily. Stovky lidí utrpěly zranění, stovky demonstrantů policie zadržela.

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová později označila Rusko za "nepřítele a okupanta" a naznačila, že za protesty stojí moskevská "pátá kolona". Naopak Moskva kritizovala "radikály" mezi gruzínskými politiky za "protiruskou provokaci".

Putin sice zrušil přímé lety mezi oběma zeměmi, ale nevyslyšel volání ruských poslanců po zavedení ekonomických sankcí proti Tbilisi.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libra se propadá. Obchodníci se zájmem sledují parlamentní volby

12.12.2019 18:51 Libra v den konání předčasných parlamentních voleb v Británii sestoupila z téměř devítiměsíčního…

Zaměstnanci Volkswagenu nechtějí více peněz. Požadují něco jiného

12.12.2019 17:46 Zaměstnanci německého automobilového koncernu Volkswagen chtějí místo více peněz více volna. Podle…

Lagardeová poprvé předsedala Radě guvernérů. ECB nezměnila měnovou politiku

12.12.2019 16:14 Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání ponechala svou měnovou politiku včetně úrokových…

Zdražování trápí i Německo. Inflace zrychlila, rostou ceny potravin

12.12.2019 09:05 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v listopadu podle údajů harmonizovaných s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama