Růst podnikatelské aktivity v eurozóně zpomalil, zotavení z koronakrize nebude snadné

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v srpnu zpomalil a v sektoru služeb se téměř zastavil. Ukázaly to konečné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, o kterých dnes informovala společnost IHS Markit. Údaje signalizují, že cesta k úplnému zotavení ekonomiky z koronavirové krize nebude jednoduchá.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Souhrnný index aktivity v průmyslu a ve službách v srpnu klesl na 51,9 bodu z červencových 54,9 bodu. Udržel se však nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Srpnová hodnota indexu je navíc podle konečných údajů o 0,3 bodu vyšší, než uváděla předběžná zpráva.

Index aktivity ve službách klesl na 50,5 z červencových 54,7 bodu. "Růst podnikatelské aktivity firem působících v sektoru služeb po celé eurozóně se téměř zastavil. To posílilo obavy, že oživení začalo ochabovat na pozadí pokračujících restrikcí souvisejících s covidem-19," uvedl ekonom IHS Market Chris Williamson. "Nejnovější údaje stále vysílají znepokojivý signál, že oživení ztratilo téměř veškeré tempo," dodal.

Statistický úřad Eurostat v polovině srpna potvrdil, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny ve druhém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům klesl o rekordních 12,1 procenta. Ve třetím čtvrtletí analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávají růst HDP o 8,1 procenta. Předpokládají ale, že úplné zotavení ekonomiky eurozóny z koronavirové krize zabere nejméně dva roky.

Maloobchodní tržby překvapivě klesly

Maloobchodní tržby v eurozóně v červenci proti předchozímu měsíci překvapivě klesly, navzdory uvolňování restriktivních opatření souvisejících s šířením nového koronaviru. Statistický úřad Eurostat dnes oznámil, že tržby klesly o 1,3 procenta po červnovém nárůstu o 5,3 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters předpověděli, že tržby se za srpen zvýší o 1,5 procenta.

Tržby z prodeje potravin, nápojů a tabáku v červenci stagnovaly, zatímco tržby z nepotravinářského zboží bez zahrnutí pohonných hmot pro automobily o 2,9 procenta klesly. Tržby z prodeje textilních výrobků, oblečení a obuvi se propadly o 10,6 procenta.

V meziročním srovnání se maloobchodní tržby v eurozóně zvýšily o 0,4 procenta. Meziroční nárůst však výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali na 3,5 procenta.

Eurostat v polovině srpna potvrdil, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny ve druhém čtvrtletí klesl proti předchozím třem měsícům o rekordních 12,1 procenta. Ve třetím čtvrtletí analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávají růst HDP o 8,1 procenta. Předpokládají ale, že úplné zotavení ekonomiky eurozóny z koronavirové krize zabere nejméně dva roky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli pandemii zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než při ekonomické…

25.01.2021 17:54 V loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než v…

Londýn podporuje domácí firmy, aby si zakládaly pobočky v EU

25.01.2021 17:06 Britská vláda povzbuzuje domácí firmy, aby si zřizovaly pobočky v Evropské unii. Mohou se tak…

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí

22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…

Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta

22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama