Skandál Wirecard: Exšéf společnosti propuštěn na svobodu, pátrá se po provozním řediteli

Německá policie propustila bývalého šéfa společnosti Wirecard Markuse Brauna, který je podezřelý z podvodů. Jeho obhájce dnes agentuře Reuters řekl, že manažer složil kauci pět milionů eur (přes 133 milionů Kč). Policie Brauna podezírá, že nadhodnocoval příjmy podniku a lhal o jeho skutečném stavu, aby firmu zatraktivnil před investory. Prokuratura teď usiluje o zadržení bývalého provozního ředitele, kterým byl Jan Marsalek a který je teď možná na Filipínách.

Ilustrační foto
doporučujeme

Braun byl zadržen v pondělí večer v souvislosti se skandálem, který se objevil minulý týden. Vyšlo tehdy najevo, že ve společnosti chybí asi 1,9 miliardy eur (přes 50 miliard Kč). V pondělí firma přiznala, že účty, kde by tyto peníze měly být, asi vůbec neexistují.

Firma nejprve tvrdila, že 1,9 miliardy eur mělo být na vázaných účtech u dvou bank na Filipínách. Dotčené finanční domy ale již uvedly, že Wirecard není jejich klientem a že dokumenty, které měly vklad peněz dokazovat, jsou padělky. Dnes ale filipínské úřady oznámily, že se případem Wirecard začaly zabývat a že bývalý provozní ředitel Jan Marsalek je možná právě na Filipínách.

Filipínské ministerstvo spravedlnosti pověřilo vyšetřovatele, aby své kroky koordinovali s centrální bankou a jejím odborem pro boj s praním špinavých peněz. "Jsou zde určité poznatky, že se (Marsalek) v poslední době mohl vrátit a že je stále tady," řekl novinářům ministr spravedlnosti Menardo Guevarra.

Společnost Wirecard se zaměřuje na zpracování plateb a v Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb. Její akcie byly zařazeny i do prestižního indexu frankfurtské burzy DAX. Už loni se ale začaly v britském listě Financial Times objevovat články, které zpochybňovaly účetní postupy firmy. Podnik to vždy odmítal, jeho akcie ale od té doby citelně klesly.

Od firmy se už kvůli těmto problémům začínají odvracet i její obchodní partneři. Spolupráci dnes pozastavila singapurská společnost Grab, která zajišťuje sdílení jízd. "Práci na integraci obchodních aktivit jsme ještě nezahájili a partnerství s firmou Wirecard až do odvolání pozastavujeme," řekla agentuře Reuters mluvčí firmy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průmyslová výroba v EU se vrátila k růstu, skokanem je Itálie

14.07.2020 12:35 Průmyslová výroba v Evropské unii se v květnu meziměsíčně zvýšila o 11,4 procenta po dubnovém…

Inflace na Slovensku zvolnila na téměř tříleté minimum

14.07.2020 12:05 Aktualizováno Zboží a služby na Slovensku v červnu zdražily v meziročním srovnání nejméně od podzimu 2017. Tempo…

Koronakrize dopadla na Gazprom. Ruský gigant je v hluboké ztrátě

14.07.2020 11:47 Ruská plynárenská společnost Gazprom se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 116 miliard…

Britská ekonomika se zotavuje, v květnu vzrostla o 1,8 procenta

14.07.2020 09:54 Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v květnu meziměsíčně zvýšil o 1,8 procenta po dubnovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy