Škoda musí zaplatit odškodné kvůli vypovězení smlouvy, může jít o miliony eur

Automobilka Škoda Auto musí za vypovězení smlouvy o dodávkách sedačkových opěradel zaplatit odškodné dceřiné firmě svého bývalého dodavatele Prevent, konkrétně její části TWB. Dnes o tom podle agentury DPA rozhodl vrchní zemský soud v německém městě Celle. Přesné sumě se soud nevěnoval, spor se ale vede o sedm milionů eur (téměř 184 milionů Kč).

Škoda Auto, a.s.
doporučujeme

To je hodnota zboží, které měla Škoda převzít od dubna 2019 do konce roku 2025. Koncern Volkswagen sdělil, že verdikt považuje za chybný, neboť je v rozporu s předchozími postoji jiných soudů k tomuto sporu.

"Proti Škodě má verdikt prozatím dopad jen co se týče odůvodnění. TWB ještě povede samostatnou žalobu o částku a bude muset prokázat konkrétní škodu," řekl ČTK Christopher Hauss z tiskového oddělení Volkswagenu. Škoda Auto odmítla věc komentovat a odkázala na koncern.

Volkswagen poukázal na to, že předchozí verdikty vyhodnotily chování TWB jako vydírání. "Verdikt vrchního zemského soudu v Celle považujeme za chybný," uvedl Volkswagen. Citoval také únorový verdikt vrchního zemského soudu v Düsseldorfu, který chování TWB vyhodnotil jako vydírání a vážné porušení dohody.

Škoda a její mateřská společnost Volkswagen smlouvy jednostranně vypověděly k 31. březnu minulého roku v reakci na bojkot dodávek a kvůli vyhrocenému sporu o podmínky. Soud se nyní usnesl, že musejí dceřiné firmě Preventu TWB uhradit veškeré škody, které jí vypovězením a nemožností smlouvu naplnit vznikly a ještě vzniknou. Opěradla měla být součástí modelů Škoda Octavia, Karoq a Superb.

Soud automobilce Škoda podle DPA zároveň uložil, aby informovala o tom, na jaké náhradní dodavatele se po dubnu 2019 obrátila.

Skupina Prevent rozhodnutí soudu vítá a zopakovala, že vypovězení smluv je podle ní nedůvodné a protiprávní. Volkswagen má opačný názor, spor tedy budou rozhodovat ještě další soudy v jiných spolkových zemích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí

22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…

Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta

22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…

Google začne francouzským deníkům platit za autorská práva

21.01.2021 09:48 Americký internetový gigant Google podepsal dohodu o placení autorských práv s lobbistickým…

Inflace v EU v prosinci mírně vzrostla, dosáhla 0,3 procenta

20.01.2021 11:34 Meziroční míra inflace v Evropské unii v prosinci vzrostla proti listopadu o desetinu procentního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama