Slováci se topí v dluzích. Počet osobních bankrotů dosáhl nového rekordu

Na Slovensku loni zbankrotovalo nejvíce lidí v historii země. V osobním bankrotu, který umožňuje silně zadluženým obyvatelům vymanit se z dluhů, skončilo v pětimilionové zemi pod Tatrami 16.167 lidí. Proti roku 2018 to představuje nárůst o 16,75 procenta. Vyplývá to z analýzy společnost CRIF - Slovak Credit Bureau (CRIF SK), která na Slovensku spravuje úvěrové registry.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Boom osobních bankrotů na Slovensku nastal po změně zákona v roce 2017, kdy země výrazně zjednodušila podmínky pro oddlužení. "Ačkoliv předpokládáme, že i v roce 2020 bude počet osobních bankrotů nadále vysoký, pravděpodobně se ve srovnání s rokem 2019 sníží," uvedla analytička CRIF SK Jana Marková.

Na začátku letošního roku se podle Markové změnil zákon tak, že nově mohou dlužníci požádat o oddlužení až poté, co čelí exekuci alespoň po dobu jednoho roku. Dříve tak mohli učinit hned, jakmile proti nim exekuce začala. Změna má omezit případy podvodů při bankrotech.

Loni v osobním bankrotu nejčastěji skončili lidé ve věku 40 až 49 let. Soudy ve zhruba devíti z deseti případů ukončily osobní bankroty kvůli nedostatku majetku dlužníků, kteří tak svým věřitelům nezaplatili ani euro ze svých dluhů.

Osobní bankrot umožňuje zadluženým osobám zbavit se až na výjimky všech dluhů výměnou za prodej jejich majetku nebo za postupnou úhradu části závazků při zachování osobního majetku. Možnost osobního bankrotu na rozdíl od dřívější právní úpravy mohou využít i nemajetní dlužníci.

Od roku 2006, kdy na Slovensku začal platit institut osobního bankrotu, podle CRIF SK do konce loňska zbankrotovalo přes 38.000 obyvatel.

V Česku bylo v loňském roce vyhlášeno 18.493 osobních bankrotů, což je o 5444 více než předchozí rok. Nárůst ovlivnila červnová novela insolvenčního zákona, která zmírnila podmínky pro oddlužení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama