Slovenská ekonomika by mohla klesnout až o 9,4 procenta, odhaduje centrální banka

Slovenská ekonomika letos podle odhadu tamní centrální banky (NBS) vykáže kvůli pandemii způsobené koronavirem pokles o 1,4 až 9,4 procenta. Nejpravděpodobnějším scénářem je propad nejméně o 4,5 procenta. NBS to dnes uvedla v nejnovější prognóze, do které nezahrnula opatření vlád a centrálních bank na zmírnění krize. Na příští rok NBS očekává, že exportně orientované slovenské hospodářství se začne zotavovat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

EUR - evropská měna
doporučujeme

Nejpesimističtější ze tří scénářů předpokládá kvůli pandemii výrazné narušení globálního obchodu, mimořádnou situaci, která potrvá do léta, a trvalé dopady na celosvětovou ekonomiku. Slovensko naposledy zaznamenalo propad hrubého domácího produktu v roce 2009 během globální ekonomické krize, a to o 5,5 procenta.

"Všichni se shodujeme v tom, že tato krize jak rychle přišla, může rychle odejít. Na rok 2021 už předpokládáme výrazné zotavení našeho života," řekl novinářům guvernér NBS Peter Kažimír.

Dříve NBS na letošek odhadovala růst exportně orientované slovenské ekonomiky o 2,2 procenta po loňském růstu o 2,3 procenta.

Pokles výkonu slovenské ekonomiky podle NBS povede ke zrušení 75.000 až 130.000 pracovních míst, což by znamenalo zvýšení míry nezaměstnanosti podle mezinárodní metodiky na 7,5 až deset procent z nynějších šesti procent. V domácí ekonomice NBS předpokládá omezující opatření v trvání dvou měsíců hlavně v sektoru služeb.

Kvůli pandemii už na Slovensku například přerušily výrobu vozidel všechny čtyři továrny automobilek, na které je navázána řada výrobců součástek. Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě.

Slovensko v rámci preventivních opatření proti šíření koronaviru přerušilo výuku na školách, které podle nejnovějšího rozhodnutí zůstanou uzavřeny až do odvolání. Mimo provoz je řada maloobchodních prodejen kromě například prodeje potravin, drogistického zboží či lékáren. Zakázáno je i pořádání hromadných sportovních, kulturních či společenských akcí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel navrhl evropský systém kurzarbeitu. Lidé nemají mít "díry v…

01.04.2020 15:39 Evropská komise (EK) dnes navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak…

Maloobchodní tržby v Německu vzrostly, hlavně kvůli "křečkování"

01.04.2020 12:04 Maloobchodní tržby v Německu v únoru stouply výrazněji, než se čekalo. Meziročně se zvýšily o 6,4…

Nezaměstnanost v EU klesla na minimum. Kvůli koronaviru začíná upadat…

01.04.2020 11:49 Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 procenta.…

Moody's v Evropě přehodnocuje rating letišť, Praha vyšla nejlépe

01.04.2020 10:55 Aktualizováno Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy