Slovenská vláda počítá v roce 2021 s nižším schodkem rozpočtu

Slovenská vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který předpokládá mírné zlepšení hospodaření státu. Bilanci veřejných financí budou nadále ovlivňovat negativní dopady pandemie nemoci covid-19. Jde o první rozpočet vlády premiéra Igora Matoviče, která nastoupila do úřadu po únorových parlamentních volbách.

Eduard Heger
doporučujeme

Podíl veřejného schodku na výkonu ekonomiky podle předlohy klesne v příštím roce na 7,44 procenta, zatímco letos deficit podle nejnovějšího odhadu dosáhne hodnoty odpovídající 9,68 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

"Návrh (rozpočtu) přichází ve špatné době, kdy je situace ohledně pandemie kritická a vlády, nevyjímaje tu slovenskou, zpřísňují opatření. Toto je popravdě rozpočet záchrany a zodpovědnosti," řekl ministr financí Eduard Heger. Ministerstvo financí vyčlenilo v rozpočtu rezervu zhruba za jednu miliardu eur (27,3 miliardy Kč).

Předchozí vláda na letošek původně naplánovala deficit na úrovni 0,49 procenta HDP. Analytici už tehdy označili tento cíl za nereálný a nynější koalice hlavně kvůli pandemii letos v létě změnou zákona výrazně zvýšila očekávaný schodek státního rozpočtu na letošní rok.

V roce 2021 by schodek samotného státního rozpočtu Slovenska měl klesnout na 8,05 miliardy eur (220 miliard Kč) z rekordních 11,95 miliardy eur (326 miliard Kč) plánovaných na tento rok. Veřejné finance kromě státního rozpočtu zahrnují také například hospodaření samospráv či systém zdravotního a sociálního pojištění.

Předlohu rozpočtu ještě posoudí parlament, kde má čtyřčlenná vládní koalice až ústavní většinu.

Kvůli vysokým rozpočtovým schodkům slovenské ministerstvo financí očekává výrazný nárůst zadlužení státu. Poměr dluhu k HDP by se měl z loňských 48,5 procenta vyšplhat letos na 62,2 procenta a v příštím roce až na 65 procent.

Návrh státního rozpočtu vychází z očekávaného růstu slovenské ekonomiky v příštím roce o 5,5 procenta po očekávaném propadu o 6,7 procenta letos.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piloti aerolinek KLM odmítli zmrazení platů

31.10.2020 14:16 Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air…

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

30.10.2020 18:47 Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a…

České dráhy stanovovaly predátorské ceny, tvrdí Evropská komise. Hrozí…

30.10.2020 14:09 Aktualizováno Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy porušují antimonopolní pravidla,…

Německá ekonomika prudce vzrostla, vláda zlepšila výhled

30.10.2020 13:44 Aktualizováno Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o rekordních 8,2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama