Slovenská vláda si kupuje voliče? Minimální mzda vzroste nejvíc v historii země

Slovensko na začátku příštího roku, jen dva měsíce před plánovaným termínem parlamentních voleb, zvýší minimální mzdu. V absolutním vyjádření to bude nejvýrazněji v novodobé historii země. Plán dnes schválila vláda, řekl novinářům premiér Peter Pellegrini.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Peter Pellegrini
doporučujeme

Minimální plat v zemi pod Tatrami od ledna vzroste na 580 eur (14.935 korun) z letošních 520 eur (13.390 Kč), tedy o 11,54 procenta. Zaměstnavatelé navrhovali pomalejší růst, odbory požadovaly stanovení minimální mzdy nad hranici 600 eur (15.450 korun).

Podle Pellegriniho v současnosti pobírá minimální mzdu na pětimilionovém Slovensku 70.000 lidí, od příštího roku by to po jejím zvýšení mohlo být až 200.000 zaměstnanců.

"Minimální mzdu musíme zvyšovat. Ani dnes nelze uživit (rodiny) k jejich spokojenosti z takovéto minimální mzdy," řekl Pellegrini. Dodal, že zmíněný návrh neschválil kabinet jednomyslně, při hlasování se zdrželi ministři za menší koaliční Slovenskou národní stranu (SNS) a také jeden z ministrů strany Most-Híd.

Rozhodování o úpravě minimální mzdy už na dnešním jednání vlády vyvolalo roztržku v koalici. Předseda sněmovny a SNS Andrej Danko nařkl premiéra a místopředsedu nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Pellegriniho z toho, že v zájmu vlastní propagace odmítl návrh SNS na posunutí termínu rozhodnutí kabinetu o zvýšení minimální mzdy.

Meziročně v absolutním vyjádření o 60 eur (1545 korun) minimální mzda na Slovensku od vzniku státu v roce 1993 ještě nestoupla. Její dvouciferný růst schválila vláda v době zpomalování ekonomického růstu, kdy se nezaměstnanost na Slovensku ale drží blízko historických minim těsně pod hranicí pěti procent.

V Česku, kde jsou platy obecně vyšší než na Slovensku, letos minimální mzda činí 13.350 korun.

Slovenští zaměstnavatelé navrhovali pro příští rok zvýšení minimální mzdy na 552 eur (14.210 Kč), tedy o 6,2 procenta. Tímto tempem loni rostla průměrná mzda na Slovensku a podle zákona jde zároveň o nejnižší možný nárůst minimální mzdy v roce 2020. Odbory požadovaly navýšení minimálního platu až na 635 eur (16.350 korun). Pří zvýšení mezd stát, samospráva i systémy zdravotního a sociálního pojištění získávají více peněz na daních a povinných odvodech, byť v příštím roce stoupne na Slovensku částka, z níž lidé nezaplatí žádnou daň z příjmů.

Na hodnotě minimální mzdy závisí v zemi pod Tatrami také například příplatky za práci o víkendu nebo v noci. Stávající vládní koalice dříve prosadila i zvýšení samotné sazby zmíněných příplatků, které jsou stanoveny jako jisté procento z minimální mzdy. Pellegrini řekl, že nově by zmíněné příplatky mohly záviset na průměrné mzdě, která v posledních letech rostla na Slovensku pomaleji než minimální mzda.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vatikán brzy zbankrotuje? Kniha o dění v církevním státě vyvolala…

22.10.2019 14:17 Aktualizováno Papež František se potýká s těžkou finanční krizí v církevním státě, kterému možná už za čtyři roky…

V Berlíně schválili strop nájemného, pět let se nezvýší

22.10.2019 13:45 Berlínský senát schválil strop nájmů pro 1,5 milionu bytů postavených před rokem 2014. Nájemné se v…

Největší švýcarská banka UBS má potíže. Zisk klesl, ekonomika zpomaluje

22.10.2019 09:31 Největší švýcarské bance UBS ve třetím čtvrtletí klesl meziročně čistý zisk o 16 procent na 1,05…

Microsoft porušuje GDPR ve smluvních podmínkách s EU

21.10.2019 22:47 Smlouvy americké softwarové společnosti Microsoft s institucemi EU nejsou v souladu s unijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama