Slovenská vláda si zahrává? Deficit veřejných financí začíná děsit centrální banku

Slovenská centrální banka (NBS) očekává příští rok až trojnásobně vyšší podíl schodku veřejných financí na výkonu ekonomiky, než předpokládá vláda v návrhu rozpočtu. NBS to uvedla v analýze, kterou dnes zveřejnila. Vyšší deficit oproti vládnímu návrhu předpokládá také nezávislá rozpočtová rada.

Přidejte svůj názor 1 komentář

EUR - evropská měna
doporučujeme

Evropská komise minulý týden Slovensko a dalších sedm zemí eurozóny varovala před porušením rozpočtových pravidel v příštím roce.

Zatímco kabinet premiéra Petera Pellegriniho počítá pro příští rok, kdy se v zemi uskuteční parlamentní volby, s podílem veřejného schodku na hrubém domácím produktu (HDP) 0,49 procenta, podle NBS deficit dosáhne až 1,6 procenta HDP. Centrální banka na rozdíl od vlády neočekává propad investic, odhaduje ale například nižší příjmy státu z dividend či ze zavedení plnohodnotné elektronické evidence tržeb podnikateli.

NBS poukázala také na plány vlády ohledně hospodaření země v letech 2021 a 2022 bez deficitu veřejných financí, aniž kabinet navrhl opatření na dosažení tohoto cíle, který má činit až 1,15 procenta HDP. Podle NBS se veřejný dluh země udrží pod hranicemi sankčních pásem takzvané dluhové brzdy jen v případě uskutečnění chybějících konsolidačních opatření.

Předloha slovenského rozpočtu pro příští rok počítá například s dodatečnými příjmy z vyššího zdanění cigaret, které odmítla jedna z koaličních stran, a naopak nezahrnuje finanční dopady schválených změn ve způsobu výpočtu starobních penzí. Vláda na to zareagovala návrhem na zvýšení a prodloužení platnosti zvláštní bankovní daně. Podle ministra financí Ladislava Kamenického je potřeba tyto změny zohlednit prostřednictvím úpravy parametrů předlohy rozpočtu při jednání ve sněmovně.

Nezávislá slovenská rozpočtová rada dříve upozornila, že bez dodatečných opatření schodek veřejných financí Slovenska může dosáhnout v roce 2020 až 1,8 procenta HDP. Podle rady návrh rozpočtu opět nadhodnocuje nedaňové příjmy státu a podhodnocuje výdaje samospráv, zdravotnictví a systému sociálního pojištění.

Tříčlenná slovenská koalice nemá ve sněmovně většinu, vládní návrhy ale dlouhodobě obvykle podporuje několik nezařazených poslanců. Vládní strany už nejsou vázány koaliční smlouvou, jejíž platnost skončila na začátku listopadu při zahájení předvolební kampaně. Proti návrhu rozpočtu se ovšem nepostavila žádná z koaličních stran.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Faktury s dlouhou splatností? Šílený český výmysl, který v zahraničí…

09.12.2019 16:01 Češi proplácejí faktury rychleji než Britové, Švýcaři nebo Rakušané. V termínu se zaplatí faktury…

Německá ekonomika se zmátořila? U exportu došlo k překvapení

09.12.2019 10:15 Německý export se v říjnu podle sezonně upravených údajů nečekaně zvýšil o 1,2 procenta. Oznámil to…

Práce z domova? Studie odhalila diskriminaci na základě pohlaví

06.12.2019 07:53 Práci z domova povolují zaměstnavatelé ženám v Německu méně často než mužům. Ačkoli by šlo home…

Revoluce v eurozóně? Reforma ESM je na spadnutí, cuká se jen Itálie

05.12.2019 14:55 Ministři financí zemí eurozóny se v principu shodli na reformě Evropského stabilizačního mechanismu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama