Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie

Stávající státní pobídky k udržení zaměstnanosti na Slovensku a podpora určená drobným podnikatelům zaměřené na zmírnění negativních dopadů pandemie covidu-19 vzrostou. Stát také opět prodlouží poskytování rodičovského příspěvků těm rodičům, kteří nemají jiný příjem. Rozhodla o tom dnes vláda, řekl novinářům ministr sociálních věcí Milan Krajniak. Firmy už dříve požadovaly zvýšení pomoci od státu.

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

Zvýšení pobídek kabinet premiéra Igora Matoviče schválil po zpřísnění karanténních opatření, které bylo reakcí na skokový nárůst počtu nových případů koronaviru. Ministerstvo sociálních věcí odhadlo, že v posledním čtvrtletí prostřednictvím různých podpůrných programů vyplatí téměř 390 milionů eur (10,6 miliardy korun), tedy zhruba dvojnásobek původně plánované částky.

Pobídky hodlá stát vyplácet prozatím do března příštího roku, program ale bude pravděpodobně prodloužen na celý rok 2021. "V Evropské unii máme schválené peníze. Krytí vyplácení pomoci máme prakticky na celý příští rok," řekl Krajniak. Zvýšení pobídek koalice slíbila už před dvěma týdny.

Například zaměstnavatelům, kteří udrží pracovní místa i pro případ omezení nebo přerušení činnosti, státní dotace nově pokryje 80 procent celkových nákladů práce na pracovníka a nikoli jen hrubé mzdy. To znamená, že stát uhradí i část povinných odvodů, které platí firmy z platu zaměstnance. Současně maximální výše pobídek na jednoho zaměstnance vzroste na 1100 eur (30.000 korun) z nynějších 880 eur (24.000 Kč) měsíčně. Nové maximum zhruba odpovídá průměrné měsíční mzdě na Slovensku. Kromě toho stoupnou i jiné formy dotací na zmírnění dopadů covidu-19.

Míra nezaměstnanosti, která se na Slovensku na začátku roku pohybovala kolem pěti procent, po propuknutí pandemie začala stoupat a v červenci dosáhla více než tříletého maxima: 7,65 procenta. Následně mírně klesla a v září činila 7,43 procenta.

Slovensko kvůli skokovému přírůstku počtu infikovaných od začátku října postupně zavedlo nová karanténní opatření včetně výrazného omezení volného pohybu lidí. Vůbec nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nákazy, a to 3042, pětimilionová země pod Tatrami zaznamenala minulou sobotu. V úterý pak přibylo 2887 nakažených, což je třetí nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie. Na Slovensku dosud zemřelo 184 lidí na plicní formu covidu-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko vyjde z koronakrize oproti ČR s rekordním dluhem, uvedla rada

23.11.2020 12:59 Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky…

Podnikatelská aktivita v eurozóně kvůli lockdownu prudce klesla, PMI je…

23.11.2020 11:58 Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce klesla, příčinou byly zejména plošné uzávěry…

Firma Danone kvůli koronakrizi propustí 2000 zaměstnanců, chystá další…

23.11.2020 10:00 Francouzská potravinářská společnost Danone zruší až 2000 pracovních míst, včetně jednoho ze čtyř…

Nezaměstnanost na Slovensku třetí měsíc po sobě klesla

20.11.2020 11:22 Aktualizováno Míra nezaměstnanosti na Slovensku v říjnu třetí měsíc po sobě klesla a dosáhla 7,35 procenta,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama