Slovensko nedodrželo rozpočet. Hospodaří stále hůř, další problémy způsobí koronavirus

Slovensko loni nedodrželo své původní rozpočtové plány a hospodařilo hůře i v porovnání s rokem 2018. Podíl schodku veřejných financí na výkonu ekonomiky se zvýšil na 1,3 procenta proti předloňskému deficitu 1,05 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Letošní kondici státních financí ovlivní dopady pandemie nemoci covid-19.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

EUR - evropská měna
doporučujeme

Slovenský ministr financí Eduard Heger novinářům řekl, že letos schodek veřejných financí překročí hranici pěti procent HDP a že výrazně vzroste zadlužení státu.

Bývalá vláda pod vedením místopředsedy sociálních demokratů (Směr-SD) Petera Pellegriniho, kterou letos v březnu po parlamentních volbách vystřídala čtyřčlenná koalice premiéra Igora Matoviče, původně plánovala v roce 2019 hospodařit bez deficitu veřejných financí. Už loni na podzim ale Pellegriniho kabinet ustoupil od cíle dosáhnout vyrovnaného hospodaření státu poprvé v novodobé historii země.

"Tam, kde měla být nula, je jedna velká sekera, kterou nám zanechal Směr. Zanechali nám spíž plnou dluhů," řekl Heger k hospodaření předchozí vlády.

Podíl veřejného dluhu Slovenska na HDP loni podle slovenských statistiků klesl na 48 procent ze 49,40 procenta v roce 2018. Heger novinářům řekl, že zadlužení státu vystoupí k 60 procentům, a to s ohledem na očekávaný letošní propad ekonomiky a na opatření státu na kompenzace dopadů koronaviru. Státní pobídky v souvislosti s pandemií Heger vyčíslil na 1,2 miliardy eur (33 miliard Kč) měsíčně.

Bývalá koalice naplánovala na letošek rozpočet se schodkem v přepočtu 0,49 procenta HDP. Už v době jeho schvalování ve sněmovně slovenské i mezinárodní instituce upozorňovaly, že ve skutečnosti bude deficit výrazně vyšší. Předchozí vláda navíc jen několik dnů před únorovými parlamentními volbami prosadila ve sněmovně zavedení 13. penze pro příjemce různých typů důchodů. Nezávislá rozpočtová rada tehdy uvedla, že veřejný schodek přesáhne dvě procenta výkonu ekonomiky.

Po propuknutí pandemie nemoci covid-19 rozpočtová rada odhadla, že deficit veřejných financí Slovenska letos dosáhne v přepočtu až 8,67 procenta HDP.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně

05.06.2020 14:02 Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 procenta, meziročně…

Rakousko v recesi. Ekonomika letos klesne o 7,2 procenta, oznámila…

05.06.2020 12:00 Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta, uvedla dnes ve svém odhadu centrální banka. Pokud…

Poradci německé vlády letos čekají pokles HDP o 6 až 7 procent

05.06.2020 09:47 Výbor ekonomických poradců německé vlády předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v…

Lufthansa doplácí na pandemii: Bude vyřazena z hlavního indexu německých…

05.06.2020 05:31 Největší evropské aerolinky Lufthansa, na něž tvrdě dopadla pandemie způsobená koronavirem, budou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy