Slovensko nedodrželo rozpočet. Hospodaří stále hůř, další problémy způsobí koronavirus

Slovensko loni nedodrželo své původní rozpočtové plány a hospodařilo hůře i v porovnání s rokem 2018. Podíl schodku veřejných financí na výkonu ekonomiky se zvýšil na 1,3 procenta proti předloňskému deficitu 1,05 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Letošní kondici státních financí ovlivní dopady pandemie nemoci covid-19.

EUR - evropská měna
doporučujeme

Slovenský ministr financí Eduard Heger novinářům řekl, že letos schodek veřejných financí překročí hranici pěti procent HDP a že výrazně vzroste zadlužení státu.

Bývalá vláda pod vedením místopředsedy sociálních demokratů (Směr-SD) Petera Pellegriniho, kterou letos v březnu po parlamentních volbách vystřídala čtyřčlenná koalice premiéra Igora Matoviče, původně plánovala v roce 2019 hospodařit bez deficitu veřejných financí. Už loni na podzim ale Pellegriniho kabinet ustoupil od cíle dosáhnout vyrovnaného hospodaření státu poprvé v novodobé historii země.

"Tam, kde měla být nula, je jedna velká sekera, kterou nám zanechal Směr. Zanechali nám spíž plnou dluhů," řekl Heger k hospodaření předchozí vlády.

Podíl veřejného dluhu Slovenska na HDP loni podle slovenských statistiků klesl na 48 procent ze 49,40 procenta v roce 2018. Heger novinářům řekl, že zadlužení státu vystoupí k 60 procentům, a to s ohledem na očekávaný letošní propad ekonomiky a na opatření státu na kompenzace dopadů koronaviru. Státní pobídky v souvislosti s pandemií Heger vyčíslil na 1,2 miliardy eur (33 miliard Kč) měsíčně.

Bývalá koalice naplánovala na letošek rozpočet se schodkem v přepočtu 0,49 procenta HDP. Už v době jeho schvalování ve sněmovně slovenské i mezinárodní instituce upozorňovaly, že ve skutečnosti bude deficit výrazně vyšší. Předchozí vláda navíc jen několik dnů před únorovými parlamentními volbami prosadila ve sněmovně zavedení 13. penze pro příjemce různých typů důchodů. Nezávislá rozpočtová rada tehdy uvedla, že veřejný schodek přesáhne dvě procenta výkonu ekonomiky.

Po propuknutí pandemie nemoci covid-19 rozpočtová rada odhadla, že deficit veřejných financí Slovenska letos dosáhne v přepočtu až 8,67 procenta HDP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská továrna VW zahájila výrobu modelu Karoq

23.10.2020 12:02 Německá automobilka Volkswagen dnes ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně…

Podnikatelská aktivita v eurozóně klesá, index PMI opět spadl pod hranici…

23.10.2020 11:04 Podnikatelská aktivita v eurozóně se v říjnu vrátila k poklesu, za kterým stojí zejména další…

Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 procent, divizi Mercedes-Benz stoupla…

23.10.2020 09:11 Německý automobilový koncern Daimler zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně čistý zisk o 19 procent…

"Křečkování" je zpět. Němci kvůli epidemii skupují mýdlo a toaletní papír

23.10.2020 08:12 Kvůli šíření nákazy koronavirem Němci opět více nakupují toaletní papír a dezinfekční prostředky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama