Slovensko po téměř osmi letech ruší účtenkovou loterii

Slovensko po téměř osmi letech ruší účtenkovou loterii, kterou zavedlo jako jedno z opatření na potírání daňových úniků. Oznámil to dnes ejí provozovatel, národní loterijní firma Tipos. Ministr financí Eduard Heger uvedl, že stát má lepší nástroje na odhalování daňových úniků při evidenci tržeb. V Česku podobná loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) skončila loni.

Placení, tržby, ilustrační foto
doporučujeme

Ve slovenské účtenkové loterii mohli zájemci prostřednictvím registrace pokladních dokladů hrát o peněžité výhry či věcné ceny. Zájem veřejnost o účast v loterii postupně ale opadl. Zatímco na začátku se do ní podle Tiposu zapojovalo v pětimilionové země pod Tatrami půl milionu hráčů, loni to bylo jen 19.000 lidí.

"V dnešní době máme modernější a efektivnější nástroje pro boj s daňovými podvody v oblasti evidence tržeb. V této oblasti byla zavedená eKasa a důvody provozování účtenkové loterie z roku 2013 už dnes, po téměř osmi letech, jednoduše nejsou aktuální," uvedl Heger.

Plnohodnotnou EET, takzvanou eKasu, Slovensko zavedlo předloni. Podnikatelé v zemi až na výjimky sice již předtím museli evidovat tržby v hotovosti v registračních pokladnách, ty ale před zavedením EET nebyly napojeny on-line na systém Finanční správy a údaje ukládaly jen do své paměti. Daňoví kontroloři na Slovensku v minulosti odhalili více případů manipulace s technickým vybavením pokladen, jejichž cílem bylo snižovat vykázané tržby podnikatelů a následně i daně.

"Díky on-line evidenci tržeb můžeme přesně určit, zda některý provoz vydává nebo nevydává pokladní doklad. Zároveň v případě, že občan nedostane pokladní doklad nebo dostane falešný pokladní doklad, má dnes velmi jednoduchý nástroj na to, aby nás o tom informoval. Tím je oblíbená aplikace Ověř doklad," uvedl podle tiskové zprávy šéf slovenské Finanční správy Jiří Žežulka.

Poslední losování výherců v účtenkové loterii na Slovensku se uskuteční v pondělí, zájemci mohou registrovat účtenky do konce tohoto týdne.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská ekonomika loni poprvé od roku 2009 klesla

05.03.2021 09:28 Slovenská ekonomika loni kvůli dopadům pandemie klesla o 5,2 procenta. Šlo o první pokles od…

Řecko může předčasně splatit další část půjčky od MMF

04.03.2021 14:32 Záchranný fond eurozóny ESM schválil žádost Řecka o předčasné splacení drahé půjčky od…

Tržby slovenského maloobchodu, restaurací i hotelů značně klesly

04.03.2021 09:18 Tržby slovenského maloobchodu v lednu, v době zpřísněných karanténních omezení, klesly meziročně o…

Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá

03.03.2021 11:49 Ekonomika eurozóny je teď kvůli přísnějším protipandemickým opatřením téměř jistě v takzvané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama