Slovensko má být zelenější. Parlament schválil zálohování PET lahví a plechovek

Slovensko zavede od roku 2022 zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji. Velkou většinou hlasů o tom dnes rozhodl parlament. Podle slovenského ministerstva životního prostředí spustí Slovensko systém zálohování jako první země ve střední Evropě. Opatřením chce zvýšit podíl recyklovaných nápojových obalů.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Je to velký krok po zelenější a čistější Slovensko," uvedl v reakci na hlasování parlamentu ministr životního prostředí László Sólymos.

Podrobnosti o zálohování stanoví vyhláška ministerstva životního prostředí. Návrh počítá s tím, že zálohovány budou plechovky a plastové lahve na nápoje s objemem od 0,1 do tří litrů. Vratná záloha by činila 12 centů (3,10 Kč) za PET láhev a deset (2,80 Kč) za plechovku. Nápojové obaly budou označeny zvláštním kódem. Na Slovensku už léta funguje zálohování části skleněných lahví.

Podnikatelé budou mít více než dva roky na to, aby se na nový systém připravili. Zapojení do něj nebude povinné například pro obchody s prodejní plochou menší než 300 metrů čtverečních. Zavedení zálohování nápojových obalů minulý týden podpořily největší obchodní řetězce na Slovensku.

Vstupní náklady na spuštění projektu zálohování nápojových obalů včetně nákupu techniky ministerstvo dříve odhadlo na 80 milionů eur (přes dvě miliardy Kč).

Na slovenský trh se ročně dostane miliarda PET lahví, z tohoto množství podle ministerstva životního prostředí skončí dvě pětiny na skládkách. Po zavedení vratných záloh úřad očekává zvýšení míry jejich recyklace na zhruba 95 procent. Systém zálohování nápojových obalů dříve zavedlo deset evropských zemí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu

01.10.2020 19:57 Vatikán dnes poprvé zveřejnil detailní data z rozpočtu církevního státu a slíbil, že jeho finanční…

Schodek rozpočtu stoupl na 252,7 miliard. Příští rok bude rizikový, varuje…

01.10.2020 15:32 Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliardy…

Nezaměstnanost v EU i eurozóně stále roste. Která země je na tom nejhůř?

01.10.2020 12:27 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii se v srpnu zvýšila na 7,4 z červencových 7,3 procenta a růst…

Česko si mírně polepšilo v žebříčku digitální konkurenceschopnosti

01.10.2020 09:18 Česká republika si polepšila v žebříčku digitální konkurenceschopnosti o dvě místa, z loňské 37.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama