Slovensko má být zelenější. Parlament schválil zálohování PET lahví a plechovek

Slovensko zavede od roku 2022 zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji. Velkou většinou hlasů o tom dnes rozhodl parlament. Podle slovenského ministerstva životního prostředí spustí Slovensko systém zálohování jako první země ve střední Evropě. Opatřením chce zvýšit podíl recyklovaných nápojových obalů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Je to velký krok po zelenější a čistější Slovensko," uvedl v reakci na hlasování parlamentu ministr životního prostředí László Sólymos.

Podrobnosti o zálohování stanoví vyhláška ministerstva životního prostředí. Návrh počítá s tím, že zálohovány budou plechovky a plastové lahve na nápoje s objemem od 0,1 do tří litrů. Vratná záloha by činila 12 centů (3,10 Kč) za PET láhev a deset (2,80 Kč) za plechovku. Nápojové obaly budou označeny zvláštním kódem. Na Slovensku už léta funguje zálohování části skleněných lahví.

Podnikatelé budou mít více než dva roky na to, aby se na nový systém připravili. Zapojení do něj nebude povinné například pro obchody s prodejní plochou menší než 300 metrů čtverečních. Zavedení zálohování nápojových obalů minulý týden podpořily největší obchodní řetězce na Slovensku.

Vstupní náklady na spuštění projektu zálohování nápojových obalů včetně nákupu techniky ministerstvo dříve odhadlo na 80 milionů eur (přes dvě miliardy Kč).

Na slovenský trh se ročně dostane miliarda PET lahví, z tohoto množství podle ministerstva životního prostředí skončí dvě pětiny na skládkách. Po zavedení vratných záloh úřad očekává zvýšení míry jejich recyklace na zhruba 95 procent. Systém zálohování nápojových obalů dříve zavedlo deset evropských zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila, výhled ale zůstává…

17.09.2019 14:16 Aktualizováno Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v září zlepšila více, než se čekalo. Výhled…

Napětí v Le Monde roste: Křetínský není připraven podepsat dohodu s…

13.09.2019 15:07 Aktualizováno Český podnikatel Daniel Křetínský zatím není připraven písemně zaručit novinářům francouzského…

Udrží si Německo rekord? Opět by mohlo mít největší přebytek běžného účtu…

13.09.2019 11:52 Německo bude mít letos už čtvrtým rokem za sebou největší přebytek běžného účtu na světě. Dosáhnout…

Toto je největší jeřáb světa. "Big Carl" pracuje na stavbě jaderné…

13.09.2019 08:32 Na stavbě britské jaderné elektrárny Hinkley Point C začal pracovat největší jeřáb světa přezdívaný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama