Slovenský bankovní sektor je připraven na krizi, rizika trvají

Bankovní sektor na Slovensku je připraven na krizi v souvislosti s pandemií choroby covid-19, rizikem je ale hrozba nesplácení úvěrů. Klíčovým opatřením na zmírnění dopadů koronaviru na kondici finančních institucí bylo zavedení možnosti odložit splátky půjček ze strany dlužníků. Uvedla to dnes slovenská centrální banka (NBS).

EUR - evropská měna
doporučujeme

"Slovenské banky jsou na krizi dobře připraveny. Mají dostatek kapitálu a likvidity. Nastávají ovšem rizika, a to je riziko nesplácení úvěrů, které se objevuje kvůli omezení ekonomických aktivit," řekl novinářům člen bankovní rady NBS Vladimír Dvořáček.

Banky, leasingové firmy a další finanční společnosti na Slovensku musí spotřebitelům, malým a středním podnikům po jejich žádosti až na výjimky umožnit odložení splátek půjček na tři až devět měsíců. Opatření po dohodě se zástupci finančního sektoru změnou zákona prosadila po propuknutí covidu-19 vláda premiéra Igora Matoviče. Podobnou možnost odkladu splátek zavedlo i Česko.

Podle Dvořáčka právě zavedení odkladu splátek úvěrů je klíčovým opatřením ke zmírnění dopadu pandemie na finanční sektor. Případné ztráty z nesplácených úvěrů by se projevily v příštím roce. "Koupili jsme si čas, abychom se na tuto situaci připravili," řekl. Podle NBS slovenské domácnosti podaly 150.000 žádostí o odklad splátek; to je desetina z celkového počtu úvěrů poskytnutých této skupině dlužníků.

Banky podle NBS zpřísnily podmínky poskytování půjček. Vyšší poptávku po úvěrech zaznamenal i ze strany podniků, které kvůli koronaviru čelí výpadku likvidity.

NBS upozornila, že i bez pandemie covidu-19 by zisk slovenských bank výrazněji klesal. Centrální banka opětovně vybídla ke zrušení zvláštní bankovní daně, která nezávisí na výši zisku bank, ale na jejich bilanční sumě. Zmíněný bankovní odvod, jehož sazbu zvýšila předchozí vláda, by podle NBS postupně tvořil až 40 procent zisku sektoru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pětina německých firem se cítí ohrožená koronavirovou krizí

06.07.2020 12:24 Pětina německých firem se cítí existenčně ohrožená koronavirovou krizí. Vyplývá to z červnového…

Zakázek v německém průmyslu přibylo méně, než se čekalo

06.07.2020 11:57 Objem zakázek v německém průmyslu se v květnu zvýšil o 10,4 procenta po celkovém propadu o 37…

Německá ekonomika nejpozději od října opět poroste, tvrdí ministr

05.07.2020 18:32 Pokles německé ekonomiky způsobený pandemií nemoci covid-19 se po letních prázdninách podaří…

Koronavirus povede k zásadním změnám ekonomiky, upozornila šéfka ECB

04.07.2020 17:31 Hospodářská krize vyvolaná pandemií nemoci covid-19 povede k zásadním změnám světové ekonomiky,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy