Slovenský bankovní sektor je připraven na krizi, rizika trvají

Bankovní sektor na Slovensku je připraven na krizi v souvislosti s pandemií choroby covid-19, rizikem je ale hrozba nesplácení úvěrů. Klíčovým opatřením na zmírnění dopadů koronaviru na kondici finančních institucí bylo zavedení možnosti odložit splátky půjček ze strany dlužníků. Uvedla to dnes slovenská centrální banka (NBS).

EUR - evropská měna
doporučujeme

"Slovenské banky jsou na krizi dobře připraveny. Mají dostatek kapitálu a likvidity. Nastávají ovšem rizika, a to je riziko nesplácení úvěrů, které se objevuje kvůli omezení ekonomických aktivit," řekl novinářům člen bankovní rady NBS Vladimír Dvořáček.

Banky, leasingové firmy a další finanční společnosti na Slovensku musí spotřebitelům, malým a středním podnikům po jejich žádosti až na výjimky umožnit odložení splátek půjček na tři až devět měsíců. Opatření po dohodě se zástupci finančního sektoru změnou zákona prosadila po propuknutí covidu-19 vláda premiéra Igora Matoviče. Podobnou možnost odkladu splátek zavedlo i Česko.

Podle Dvořáčka právě zavedení odkladu splátek úvěrů je klíčovým opatřením ke zmírnění dopadu pandemie na finanční sektor. Případné ztráty z nesplácených úvěrů by se projevily v příštím roce. "Koupili jsme si čas, abychom se na tuto situaci připravili," řekl. Podle NBS slovenské domácnosti podaly 150.000 žádostí o odklad splátek; to je desetina z celkového počtu úvěrů poskytnutých této skupině dlužníků.

Banky podle NBS zpřísnily podmínky poskytování půjček. Vyšší poptávku po úvěrech zaznamenal i ze strany podniků, které kvůli koronaviru čelí výpadku likvidity.

NBS upozornila, že i bez pandemie covidu-19 by zisk slovenských bank výrazněji klesal. Centrální banka opětovně vybídla ke zrušení zvláštní bankovní daně, která nezávisí na výši zisku bank, ale na jejich bilanční sumě. Zmíněný bankovní odvod, jehož sazbu zvýšila předchozí vláda, by podle NBS postupně tvořil až 40 procent zisku sektoru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fitch letos očekává pětiprocentní pokles ruské ekonomiky

08.08.2020 09:47 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings předpověděla, že ruská ekonomika v letošním roce…

Německý průmysl v červnu ožil, dopady koronakrize jsou však stále patrné

07.08.2020 10:54 Aktualizováno Tempo růstu průmyslové výroby v Německu v červnu podle sezonně upravených údajů zrychlilo ve…

TikTok zřídí datové centrum v Irsku, investuje 420 milionů eur

06.08.2020 16:07 Provozovatel aplikace TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, v Irsku zřídí své první…

Dieselgate: Obviněni čtyři manažeři Audi, vyvíjeli "cinknuté" motory

06.08.2020 14:15 Mnichovská prokuratura obvinila v souvislosti s aférou dieselgate další čtyři bývalé manažery…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama