Slovenský parlament schválil státní rozpočet na rok 2021, výrazně vzroste zadlužení

Slovenský parlament dnes schválil návrh státního rozpočtu na příští rok, který předpokládá zlepšení hospodaření státu. Bilanci veřejných financí podle předlohy nadále budou ovlivňovat negativní dopady pandemie nemoci covid-19. Jde o první rozpočet kabinetu premiéra Igora Matoviče, který nastoupil do úřadu po únorových parlamentních volbách a který se ve sněmovně opírá o pohodlnou většinu.

Eduard Heger
doporučujeme

Schodek veřejných financí by měl v příštím roce klesnout v přepočtu na 7,4 procenta výkonu ekonomiky, zatímco pro tento rok ministerstvo financí odhadlo v říjnu deficit na úrovni bezmála deseti procent hrubého domácího produktu (HDP). Přetrvávající rozpočtový deficit se projeví ve výraznějším růstu zadlužení země.

"Navzdory tomu, že nás čeká propad příjmů, některým rezortům přidáváme. Vítězové rozpočtu jsou sociální oblast, protože v čase pandemie je potřeba lidem podat pomocnou ruku, dále zdravotnictví a vzdělávání," řekl po hlasování parlamentu ministr financí Eduard Heger. Dodal, že po mnoha letech byl do sněmovny předložen návrh rozpočtu, který nemá nadhodnocené příjmy a podhodnocené výdaje.

Nezávislá rozpočtová rada označila předlohu rozpočtu na rok 2021 za realistickou. V minulosti přitom kritizovala předchozí vlády za to, že odhady rozpočtového schodku podhodnocovaly.

Exministr financí a poslanec opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Ladislav Kamenický kritizoval návrh rozpočtu i kvůli tomu, že v příštích letech se bude výrazněji zvyšovat zadlužení státu.

Bývalý kabinet Petera Pellegriniho na letošek původně naplánoval deficit na úrovni 0,49 procenta HDP. Analytici už tehdy označili tento cíl za nereálný. Současná vládní koalice pak i kvůli dopadům covidu-19 v létě změnou zákona výrazně zvýšila očekávaný schodek státního rozpočtu na letošní rok.

V roce 2021 by schodek samotného státního rozpočtu Slovenska měl klesnout zhruba na osm miliard eur (211 miliard Kč) z rekordních 11,95 miliardy eur (315 miliard Kč) plánovaných na tento rok. V rozpočtu je vyčleněna rezerva ve výši asi jedné miliardy eur (přes 26 miliardy Kč). Veřejné finance kromě státního rozpočtu zahrnují například i hospodaření samospráv či systém zdravotního a sociálního pojištění.

Kvůli vysokým rozpočtovým schodkům slovenské ministerstvo financí očekává výrazný nárůst zadlužení státu. Poměr dluhu k HDP by se měl z loňských 48,5 procenta letos vyšplhat na 62,2 procenta a v příštím roce až na 65 procent; pravidla EU za normálních okolností vyžadují deficit pod třemi procenty HDP a dluh pod 60 procenty HDP.

Rozpočtová rada už dříve uvedla, že Slovensko vyjde z koronavirové krize s rekordním veřejným dluhem v poměru k výkonu ekonomiky, protože dřívějšího příznivého vývoje hospodářství země v plné míře nevyužila k ozdravení státních financí. Po roce 2021 bude podle Hegera potřeba přistoupit ke konsolidaci veřejných financí, což by uvítala i rozpočtová rada.

Návrh státního rozpočtu vychází z očekávaného růstu slovenské ekonomiky v příštím roce o 5,5 procenta po očekávaném propadu o 6,7 procenta letos.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto si upevnila pozici jedničky na slovenském trhu

15.01.2021 16:15 Automobilka Škoda Auto si loni upevnila pozici jedničky na slovenském trhu s novými osobními vozy s…

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

15.01.2021 15:16 Aktualizováno Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby…

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

15.01.2021 13:40 Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového…

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, propad HDP není tak…

14.01.2021 14:14 Aktualizováno Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama