Slovenský průmysl je z nejhoršího venku? Výkon se začíná zvyšovat

Výkony slovenského průmyslu se v květnu zvýšily o téměř pětinu oproti dubnu, kdy kvůli dopadům pandemie choroby covid-19 byly na historickém minimu v novodobých dějinách země. Navzdory zlepšení produkce průmyslu v zemi zaostala za loňskem o třetinu. Informoval o tom dnes statistický úřad. Stavebnictví v květnu snížilo meziroční propad výkonů jen mírně.

Průmysl, ilustrační foto
doporučujeme

Tempo meziročního propadu průmyslové výroby na Slovensku v květnu zpomalilo na 33,5 procenta ze 42 procent v dubnu. Výsledky ovlivnilo snížení výroby dopravních prostředků o 56,9 procenta.

"Výkon slovenského průmyslu bude v nejbližších měsících nadále určovat zejména pandemie covidu-19, která odstavila nemalou část evropského i slovenského průmyslu. Svého dna už ale téměř s jistotou slovenský (i evropský) průmysl dosáhl v dubnu a květnové zotavování by mělo pokračovat i v příštích měsících," uvedl analytik bankovního domu UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák. Návrat výkonů slovenského průmyslu na úroveň z období před vypuknutím koronavirové krize očekává nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

Slovensko se v EU řadí k nejprůmyslovějším zemím a hlavním motorem hospodářství v době předchozího ekonomického růstu byla výroba automobilů. Po březnovém propuknutí pandemie závody čtyř automobilek v zemi přerušily výrobu, ve druhé polovině května ale všechny zmíněné továrny už znovu montovaly vozidla.

V květnu zaznamenaly meziroční pokles výroby všechny sektory průmyslu s výjimkou produkce koksu a rafinovaných ropných produktů, meziroční srovnání podle statistiků ale ovlivnila loňská odstávka výroby jedním z producentů. Na konci loňského dubna zahájila revize zařízení bratislavská rafinerie Slovnaft.

Produkce stavebnictví se v květnu meziročně snížila o 12,4 procenta po poklesu o 13,7 procenta v dubnu. To byl zároveň nejvýraznější propad za poslední tři roky. Pandemie podle Koršňáka bude i nadále tlumit výkony stavebnictví, pravděpodobně delší dobu.

Slovenská centrální banka i ministerstvo financí předpokládají, že hospodářství Slovenska letos kvůli dopadům koronaviru klesne zhruba o deset procent. V příštím roce by se ekonomika mohla vrátit k silnějšímu růstu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé firmy se z koronakrize vzpamatují až za 11 měsíců

13.08.2020 09:23 Německé firmy v průměru očekávají, že se jejich podnikání nevrátí k normálu dříve než za 11 měsíců.…

Průmyslová výroba v EU opět vzrostla, nejlépe si vede Slovensko

12.08.2020 12:13 Průmyslová výroba v Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšila o 9,1 procenta. Po dubnovém…

Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi, statisíce lidí přišly o…

12.08.2020 09:39 Aktualizováno Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 20…

Lavrov: Plynovod Nord Stream 2 bude v blízké budoucnosti dokončen

11.08.2020 15:43 Plynovod Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama