Spolupráce Česka a Turecka v obranném průmyslu? Nabídky se hrnou z obou stran

Česká i turecká strana mají obě velký zájem o spolupráci v obranném průmyslu, míní prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Turecko disponuje obrovským rozpočtem a Česká republika solidními nabídkami, řekl dnes novinářům Dlouhý, který vede podnikatelskou delegaci doprovázející na pracovní cestě v Turecku českého premiéra Andreje Babiše a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.

Přidejte svůj názor

Vladimír Dlouhý, předseda Asociace malých a středních podniků
doporučujeme

Turci se podle Dlouhého zajímají nejen o hotové produkty, ale také o sdílení technologií. "Dokonce je tady i nabídka opačným směrem. Dnes je Turecko v oblasti obranného průmyslu velmi rozvinutou zemí. Samozřejmě to pak souvisí s akvizičními záměry českého ministerstva obrany, to šéf hospodářské komory nemůže komentovat," uvedl.

Kopřivnická automobilka Tatra jedná se společností Anadolu Isuzu o zakázce na 476 nákladních vozidel, zejména vyprošťovacích. Rozhodovat se podle ministra průmyslu Havlíčka bude v následujících měsících. "Možná to bude nakonec nižší číslo, každopádně chceme sehrát významnou roli v podpoře téhle zakázky," řekl ministr. Tatra už v březnu získala zakázku na dodávku 29 podvozků do Turecka.

"Jednalo se i o dodávkách radarů a specifických informačních systémů opět pro různé typy bojových vozidel," doplnil Havlíček. V úterý po jednání s šéfem tureckého obranného průmyslu mluvil o tom, že mu česká delegace představila pět českých firem, které působí v oblasti letectví, ale i výroby automobilů nebo vývoje informačních systémů.

Podle Dlouhého hovořil turecký ministr průmyslu a technologií Mustafa Varank na dnešním česko-tureckém ekonomickém fóru v Istanbulu mimo jiné o byrokratických problémech. Turecko, které je členskou zemí NATO a kandidátem na členství v EU, ale učinilo velký pokrok, například ohledně infrastruktury, míní Dlouhý.

"Některé administrativní a byrokratické překážky prostě patří k momentálnímu stavu turecké ekonomiky a každý, kdo sem jde, s tím musí počítat. Tak jako kdo chodí k nám, musí počítat s některými našimi nedostatky," řekl.

Babiš v úterý v Ankaře po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořil o tom, že chce dnes v Istanbulu získat kontakty na stavební firmy, které by mohly pomoci s výstavbou dálnic v České republice.

"Kdybych já rozhodoval, rozhodně bych tento český trh pro turecké firmy otevřel," řekl Dlouhý. Firmy z Turecka jsou podle něj zaběhnuté a v konsorciích s evropskými finančními institucemi, "stavějí všude po Evropě".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko sníží sazbu DPH na další potraviny. Co bude levnější?

19.09.2019 13:39 Slovensko rozšíří seznam potravin, na které se bude vztahovat nižší sazba daně z přidané hodnoty …

Nižší daně, vyšší rodičovská. Slovensko čekají od roku 2020 převratné změny

18.09.2019 14:50 Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z příjmů menším firmám a živnostníkům na 15 procent.…

Inflace v eurozóně se zasekla na jednom procentu. Jak zareaguje ECB?

18.09.2019 13:40 Míra inflace v eurozóně v srpnu činila jedno procento, stejně jako v červenci. Ve své konečné…

Prodej nových aut v EU za osm měsíců klesl. Má být ještě hůř, soudí…

18.09.2019 12:20 Aktualizováno Prodej nových osobních aut v Evropské unii za prvních osm měsíců letošního roku klesl o 3,2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama