Spotřebitelská důvěra v Německu dál klesá, domácnosti kvůli epidemii více šetří

Spotřebitelská důvěra v Německu už tři měsíce za sebou klesá, přísnější opatření proti šíření nového koronaviru totiž zhoršují vyhlídky příjmů a zvyšují sklon domácností k úsporám. Vyplývá to z dnešních údajů institutu GfK. Jeho index spotřebitelské nálady pro leden klesl na minus 7,3 bodu z minus 6,8 bodu v předchozím měsíci.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Indikátor se tak dostal na nejnižší úroveň od července, pokles byl nicméně o trochu mírnější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali sestup indexu na minus 8,8 bodu.

"Ukazatel úspor je nyní hlavním faktorem, který stojí za třetím poklesem spotřebitelského nálady za sebou," uvedl výzkumný pracovník GfK Rolf Bürkl. Dodal, že oživení lze očekávat až tehdy, kdy pokles počtu případů nákazy koronavirem umožní uvolnit restrikce.

Německá vláda minulý týden kvůli zhoršující se epidemické situaci zpřísnila opatření proti šíření koronaviru. Až do 10. ledna musejí být zavřené všechny obchody s výjimkou těch, které prodávají základní zboží.

Výzkumný institut DIW v pondělí předpověděl, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve čtvrtém čtvrtletí klesne o jedno procento a že v prvních třech měsících příštího roku bude pokles ještě výraznější.

Ve třetím čtvrtletí se německá ekonomika zotavovala z jarního útlumu způsobeného pandemií covidu-19. HDP se zvýšil o 8,5 procenta po propadu o rekordních 9,8 procenta ve druhém kvartálu.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto si upevnila pozici jedničky na slovenském trhu

15.01.2021 16:15 Automobilka Škoda Auto si loni upevnila pozici jedničky na slovenském trhu s novými osobními vozy s…

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

15.01.2021 15:16 Aktualizováno Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby…

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

15.01.2021 13:40 Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového…

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, propad HDP není tak…

14.01.2021 14:14 Aktualizováno Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama