Státní rozpočet Slovenska v červených číslech. Deficit se letos téměř ztrojnásobil

Hospodaření slovenské vlády se letos výrazně zhoršilo, rozpočtový schodek se za prvních deset měsíců meziročně téměř ztrojnásobil. Uvedlo to dnes slovenské ministerstvo financí. Bilanci státního rozpočtu negativně poznamenaly dopady pandemie nemoci covid-19.

EUR - evropská měna
doporučujeme

Rozpočtový deficit Slovenska na konci října dosáhl 4,78 miliardy eur (přes 130 miliard Kč). Proti stejnému období loni, kdy schodek činil 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy Kč), se tak zvýšil o 198 procent.

Příjmy státního rozpočtu za období od ledna do konce října zaostaly za stejným obdobím loňska o 5,2 procenta, výdaje naopak o více než 18 procent vzrostly.

Slovensko kvůli koronavirové krizi dříve například plošně odložilo podnikatelům a dalším daňovým poplatníkům lhůtu k podání přiznání k dani z příjmů za minulý rok a k zaplacení samotné daně, termín uplyne dnes. Bratislava také zavedla různé příspěvky na zmírnění dopadů pandemie.

Slovenský parlament v létě zejména kvůli dopadům koronaviru změnou zákona zvýšil plánovaný rozpočtový schodek na letošní rok na rekordních 11,95 miliardy eur (326 miliard Kč) z původně předpokládaných 2,77 miliardy eur (75,5 miliardy Kč). Ministerstvo financí do rozpočtu zahrnulo i rezervu pro případ neočekávaných výdajů. Úřady i analytici očekávají letos kvůli covidu-19 propad slovenské ekonomiky.

Kabinet premiéra Igora Matoviče v návrhu státního rozpočtu na příští rok počítá s rozpočtovým schodkem 8,05 miliardy eur (219 miliard Kč).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Apple dostal v Itálii vysokou pokutu, kvůli agresivním praktikám při…

30.11.2020 13:25 Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů…

Britské firmy nesmí od září instalovat do 5G zařízení od Huawei

30.11.2020 12:13 Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v…

Gazprom se propadl do hluboké ztráty, rubl kvůli pandemii výrazně oslabil

30.11.2020 10:18 Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů…

Britští obchodníci vytáhli proti lockdownu, odvolávají se na Magnu Chartu…

28.11.2020 09:04 Aktualizováno Britští majitelé obchodů, kteří nesouhlasí s celostátní uzávěrou kvůli koronaviru, se odvolávají na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama