Švédsko se opět vymyká. Ekonomika skandinávské země navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných údajů švédského statistického úřadu. Tato skandinávská země k boji proti koronaviru přistupuje liberálněji než většina dalších států.

Švédsko
doporučujeme

Statistický úřad dnes oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) Švédska se v prvním čtvrtletí zvýšil o 0,1 procenta proti předchozím třem měsícům. V rychlém odhadu ze začátku května přitom statistici hlásili pokles švédského HDP o 0,3 procenta. HDP celé Evropské unie se podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat z poloviny května v prvním čtvrtletí v důsledku koronaviru propadl o 3,3 procenta. To je nejvýraznější pokles od začátku měření v roce 1995.

Švédské úřady nechaly na odpovědnosti občanů, aby dodržovali doporučení ohledně odstupů a hygienických pravidel. Otevřeny zůstaly základní školy, kavárny, restaurace i obchody. Švédský úřad veřejného zdraví soudí, že švédský přístup je dlouhodobě udržitelný a odmítl krátkodobější přísné restrikce, které považuje za nepříliš účinné v poměru k jejich dopadu na společnost jako celek.

Ve druhém čtvrtletí se nicméně očekává propad švédské ekonomiky, protože se plně projeví negativní dopady pandemie způsobené koronavirem. Bankovní společnost Nordea například nedávno předpověděla, že HDP se ve druhém čtvrtletí sníží o deset procent.

Švédská vláda v celém letošním roce počítá s poklesem HDP o sedm procent. Představila již řadu opatření na podporu ekonomiky v hodnotě kolem 245 miliard švédských korun (628 miliard Kč), napsala agentura Reuters.

Švédská centrální banka minulý měsíc uvedla, že pandemie poškodila švédský podnikatelský sektor a dodavatelské řetězce. Varovala, že řada podniků bude "tvrdě zasažena" a mnoho lidí pravděpodobně v příštích měsících přijde o práci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé úřady vyšetřují Wirecard kvůli praní špinavých peněz

09.07.2020 19:33 Aktualizováno Německé úřady vyšetřují společnost Wirecard kvůli podezření z praní špinavých peněz. Podle Reuters…

Dieselgate: Volkswagen může čelit žalobě v zemích prodeje aut, rozhodl…

09.07.2020 17:01 Aktualizováno Spotřebitelé v Evropské unii mohou žalovat Volkswagen u soudu ve své zemi, pokud si zde koupili…

Evropský parlament přijal nová pravidla pro autodopravce a řidiče kamionů

09.07.2020 12:25 Aktualizováno Evropský parlment dnes přijal několik let vyjednávaná nová pravidla pro řidiče kamionů…

Na Korfu funguje covid hotel, nakažení turisté pobyt neplatí

09.07.2020 09:51 V případě, že by turista na řeckém ostrově Korfu onemocněl covidem-19, mohl by být převezen do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy