Švýcarská ekonomika rekordně klesla. Dno už má ale za sebou, míní analytik

Švýcarská ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli koronavirové krizi propadla proti předchozím třem měsícům o rekordních 8,2 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů Státního úřadu pro hospodářské záležitosti (SECO).

CHF (Švýcarský frank)
doporučujeme

Pokles ekonomiky tak prudce zrychlil z 2,5 procenta v prvním čtvrtletí, byl však o něco mírnější, než očekávali analytici.

Ti podle agentury DPA počítali s devítiprocentním propadem. Ekonom úřadu SECO Ronald Indergand navíc předpokládá, že ve třetím čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) vrátí k růstu.

"Zatím teď můžeme říct, že dno už máme za sebou, dostali jsme se na něj v dubnu. Od té doby se ekonomika v květnu, červnu, červenci a srpnu zotavovala. Zlepšuje se stále, navzdory zvýšenému počtu případů nemoci covid-19 v poslední době," řekl Indergand agentuře Reuters. "Třetí čtvrtletí bude pozitivní," dodal.

Švýcarská vláda v červnu předpověděla, že se letos ekonomika v důsledku koronavirové krize propadne o 6,2 procenta. Indergand ale teď předpokládá, že celoroční pokles bude mírnější. "Je to zlé, ale ne tak zlé, jak jsme se zpočátku obávali," prohlásil. "Úplné zotavení zabere rok či dva. Do konce roku 2021 bychom se mohli dostat na předkrizové úrovně," dodal.

Klíčové pro dlouhodobější hospodářský růst budou podle Inderganda inovace, které vždy patřily k hlavním motorům švýcarské ekonomiky. Švýcarsko má v přepočtu na obyvatele nejvyšší výdaje na výzkum a vývoj na světě, upozornila agentura Reuters.

"Švýcarsko nemá žádná ropná pole, ale máme mozky," poznamenal mluvčí švýcarské národní vědecké nadace SNSF Christophe Giovannini. "Vzdělávání, rozvoj myšlení a dovedností mladých lidí a výzkum a inovace jsou klíčem k ekonomickému blahobytu země," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

25.09.2020 15:29 Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus…

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit, mohla by platit od listopadu

25.09.2020 09:17 Aktualizováno Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. ČTK to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce…

Kurzarbeit zavede i Británie. Všechny firmy ale zachránit nelze, varuje…

24.09.2020 16:13 Britská vláda od listopadu na půl roku podpoří kurzarbeit, nemůže ale zachránit všechny firmy a…

Německo má koronavirový šok za sebou? Podnikatelská důvěra vzrostla pátý…

24.09.2020 12:03 Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě. Vyplývá to z dnešních dat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama