Tempo růstu ekonomické aktivity v členských zemích bude nadále mírné

Tempo růstu ekonomické aktivity v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude po pandemii i nadále jen mírné. Vyplývá to aktuálních ukazatelů organizace. OECD na jejich základě předpokládá mírné tempo růstu nad úrovní trendu v Kanadě, v eurozóně jako celku a v Británii. Hůř si povede Francie.

Podobně příznivý vývoj organizace registruje i ve Spojených státech a Japonsku. V případě Francie však ukazatele naznačují, že úroveň reálného hrubého domácího produktu (HDP) zůstane pod dlouhodobým trendem a růst se tam pravděpodobně zmírní. Jedním z faktorů je přetrvávající růst spotřebitelských cen v posledních měsících, který je způsoben prudkým růstem cen energií.

Co se týče hlavních rozvíjejících se ekonomik, například Čínu zatěžuje pokles výroby oceli a OECD v případě této země předpokládá spíše stabilní růst, než jeho zrychlování. Stabilní růst OECD čeká i v Indii, kde stále počítá s tím, že úroveň reálného HDP zůstane pod dlouhodobým trendem.

V Brazílii OECD nadále počítá se zpomalení růstu. V případě Ruska ukazatele naznačují stabilní zvyšování tempa růstu nad dlouhodobým trendem.

Předstihové ukazatele, ze kterých OECD vychází, zohledňují knihy objednávek, stavební povolení, ukazatele důvěry, dlouhodobé úrokové sazby, registrace nových automobilů a mnoho dalších hospodářských dat. Mají předvídat výkyvy v ekonomické aktivitě v příštích šesti až devíti měsících. Vytvářejí široký obraz ekonomické aktivity na základě velkého množství aktuálních výhledových údajů.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika oecd

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy