To nejhorší z koronavirové krize teprve přijde, obává se německý regulátor BaFin

To nejhorší z koronavirové krize teprve přijde, ačkoliv žádná bezprostřední hrozba pro finanční stabilitu kvůli pandemii teď nehrozí. Uvedl to dnes německý úřad pro regulaci finančního sektoru BaFin. Chmurné vyhlídky globální ekonomice předpovídá také šéf Deutsche Bank, největšího finančního ústavu v Německu, a na zhoršení, než se situace zlepší, upozorňuje i ministr financí Olaf Scholz.

BaFin jako problém vidí další případy nákazy novým koronavirem v mnoha zemích Evropy i jinde ve světě, kvůli čemuž je nutné opět zpřísňovat opatření proti šíření epidemie. Vlády navíc někdy přesně nevědí, jak nyní zareagovat.

Šéf úřadu BaFin Felix Hufeld řekl, že když sleduje nynější vývoj, dělá mu obavy 20 až 30 procent nejslabších institucí, které hodnotí.

"Bezbolestně z toho nevyjdeme, to je jisté. To nejhorší nás teprve čeká," řekl dnes Hufeld na bankovní konferenci. Na pódiu, kde účastníci stáli, od sebe byli odděleni plexisklem.

Chmurné vyhlídky předpovídá i šéf Deutsche Bank Christian Sewing, podle něhož se globální ekonomika nevrátí k normálu ani letos, ani příští rok. Mnoho sektorů navíc bude fungovat s využitím 70 až 90 procent kapacit, což podle něj bude mít vážné následky.

"Mnoho firem se tomu bude muset přizpůsobit, aby zůstaly ziskové, i když budou mít dlouhodobě nižší příjmy," řekl Sewing, jehož citovala agentura Reuters. "Budeme se muset vypořádat se situací, kdy sice budeme mít oživení, ale bude to jen krok za krokem a nebude to ve všech odvětvích," dodal.

K vyhlídkám ekonomiky se vyjádřil i německý ministr financí Olaf Scholz. Přes videohovor se členy hospodářského výboru Evropského parlamentu řekl, že vyhlídky na hospodářské oživení Evropské unie jsou dobré, ale že to nejhorší možná teprve přijde. Německo, které nyní unii předsedá, se podle ministra v příštích měsících zaměří na dokončení fondu obnovy v objemu 750 miliard eur (asi 20 bilionů Kč) a na příští víceletý rozpočet EU v objemu 1,074 bilionu eur (přes 28 bilionů Kč).

"Evropa se potýká s historickým úkolem. Reaguje na něj velmi dobře a ukázala solidaritu," řekl Scholz. "Hospodářská situace je v Evropě opravdu vážná. Proto je důležité se ve druhém pololetí vypořádat s hlubokou recesí, kterou teď zažíváme. Současné indikátory nám dávají naději, že to bude solidní oživení, vidíme to v několika evropských zemích. Ten vývoj je ale stále dost ošidný a já nemohu říct, že už jsme z nejhoršího venku," dodal ministr.

EU-Ratspräsidentschaft in Corona-Zeiten ? https://t.co/uVsrw04cHt

— Olaf Scholz (@OlafScholz) September 2, 2020

Nový typ koronaviru se začal koncem loňského roku šířit z centrální Číny a na jaře zasáhl také evropské země. Vlády začaly na šíření pandemie reagovat omezováním aktivit, což se dotklo jak služeb, tak výrobních podniků. Výsledkem byl masivní propad hrubého domácího produktu (HDP) ve většině zemí. Vlády se chtějí stejnému scénáři nyní vyhnout.

V celém světě už se novým koronavirem nakazilo přes 25 milionů lidí, více než 850.000 jich v souvislosti s novým virem zemřelo.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika Německo Deutsche Bank BaFin Olaf Scholz

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy