Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dál snižuje

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dál snižuje, megawatthodina (MWh) se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dnes dopoledne pohybovala kolem 92 eur (2273 Kč). Trh se už tolik neobává, že surovina z Ruska přestane proudit, protože Evropská komise (EK) vyjasnila, jak mohou velcí evropští odběratelé za ruský plyn platit, aniž by porušili západní sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters.

Ilustrační foto

Krátce před polednem se cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červnu pohybovala v TTF kolem 92,30 eura (2280 Kč), a proti předchozímu dni tak vykazovala pokles přibližně o půl procenta. Předtím klesla až k 87 eurům za MWh. Ceny v TTF jsou pro evropský trh směrodatné.

Evropská komise vysvětlila, jak mohou firmy z Evropské unie platit za ruský plyn a přitom neporušovat unijní sankce. Učinila to v aktualizovaných pokynech, do kterých měl Reuters v pondělí možnost nahlédnout.

"To by mělo zmírnit obavy z případného omezení dodávek, neboť (ruský dodavatel plynu) Gazprom ve svých doporučeních uvádí, že těm, kteří zaplatí v eurech či dolarech, nevznikne dluh, pokud budou zmíněné platby včas převedeny (na ruble)," poznamenali analytici společnosti Refinitiv. Obchodníci uvádějí, že když velcí odběratelé ruského plynu teď mají důvěru ve způsob úhrady plateb, riziko přerušení zásobování z Ruska polevilo.

Rusko začalo vyžadovat platby za svůj plyn v rublech. Evropští odběratelé měli zpočátku obavy, že by tím porušili západní sankce, teď se jim ale dostalo ujištění, že když pošlou eura či dolary na účet podle požadavků ruské strany a tím bude platba z pohledu odběratelů dokončena, sankce tím porušeny nejsou. O konverzi přijatých deviz na ruble už se postará ruská strana, která přes finanční ústav Gazprombank provede za odběratele také úhradu za odebraný plyn.

Francouzská energetická společnost Engie dnes uvedla, že s Gazpromem jedná o změně způsobu plateb za ruský plyn. Reuters v pondělí s odkazem na své zdroje napsal, že italská společnost Eni si tento týden otevře bankovní účty, aby mohla za ruský plyn platit podle požadavků Kremlu. Podle Reuters se k tomu odhodlala poté, co EK vyjasnila svůj postoj k platbám a sankcím.

Přestože velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh v posledních dnech klesají, jsou pořád o více než 300 procent vyšší než před rokem, kdy megawatthodina stála méně než 19 eur. Nejhorší situace byla krátce po vypuknutí války na Ukrajině, kdy na trhu panovala největší nejistota. Megawatthodina tak v březnu přechodně stála i 345 eur. Analytici přitom upozorňují, že přetrvávající rusko-ukrajinský konflikt patrně způsobí, že ceny plynu prozatím zůstanou vyšší.

"V dlouhodobém výhledu si myslíme, že ceny plynu pro evropský trh zůstanou výrazně nad historickým průměrem..., vzhledem k tomu, že Evropa usiluje o snížení závislosti na ruském plynu - což podpoří růst poptávky po zkapalněném zemním plynu (LNG) - a vzhledem k tomu, že projekty na výstavbu terminálů LNG v Rusku se odkládají nebo ruší," uvedli analytici investiční společnosti Jefferies.

Cena plynu pro britský trh se ale dnes zvyšovala, zejména kvůli nižším dodávkám z místních terminálů na LNG. Cena plynu k dodání následující den vykazovala před polednem růst o pět pencí na 100 pencí za britskou termální jednotku, cena plynu k dodání v červnu pak byla vyšší o 15,35 pence a činila 191,35 pence za termální jednotku. To je po přepočtu zhruba 77 eur za megawatthodinu.

Ve Spojených státech je plyn stále výrazně levnější, i když i tam se jeho cena od začátku roku už více než zdvojnásobila. Milion britských termálních jednotek tam v klíčovém obchodním uzlu Henry Hub v Louisianě v pondělí stál kolem osmi dolarů, což je po přepočtu asi 26 eur za megawatthodinu. K cenovému růstu přispívá vysoká poptávka po LNG, který se teď z USA vyváží zejména do Evropy a do Asie.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Válka na Ukrajině: Dva mrtví po zásahu budovy, Chersonská oblast chystá…

29.06.2022 08:00 Dva lidé zemřeli a tři byli zraněni při raketovém útoku na obytnou vícepatrovou budovu v Mykolajivu…

Za úterý přibylo opět přes 1000 nakažených koronavirem

29.06.2022 08:45 V úterý přibylo v Česku podruhé za sebou přes 1000 případů covidu. Testy potvrdily 1181 nově…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Rusko směřuje k deflaci, problémem je slabá poptávka i silný rubl

29.06.2022 15:03 Rusko se v červnu patrně ocitne v deflaci, řekl dnes ministr hospodářství Maxim Rešetnikov.…

Úplné přerušení dodávek zemního plynu z Ruska by uvrhlo německou ekonomiku…

28.06.2022 16:45 Úplné přerušení dodávek zemního plynu z Ruska by ve druhém pololetí mohlo snížit výkon německé…

Maďarsko vyrazilo finančním trhům dech. Banka zvýšila základní úrok na 7…

28.06.2022 15:58 Aktualizováno Maďarská centrální banka dnes šokovala finanční trhy razantním zvýšením základní úrokové sazby.…

Agentura Moody's potvrdila, že Rusko je v platební neschopnosti

28.06.2022 14:58 Aktualizováno Ruská federace je v platební neschopnosti, protože věřitelé nedostali na účet platbu úroků. Uvedla…

Rusko dnes po 104 letech zbankrotovalo. Jak se teď zahraniční věřitelé…

27.06.2022 17:47 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Dnes časně ráno středoevropského času Rusko poprvé od začátku roku 1918…

Rusko se ocitlo v platební neschopnosti, Kreml to popírá

27.06.2022 16:07 Aktualizováno Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co v neděli…

Rusko zbankrotuje během necelých 24 hodin, poprvé od roku 1918. Kdo ale…

26.06.2022 15:36 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Hodina ruského bankrotu nadchází. Odbije v pondělí brzy ráno…

Rusko odeslalo úroky ze dvou emisí dolarových eurobondů v rublech

23.06.2022 13:48 Ruská federace odeslala úroky ze dvou emisí dolarových eurobondů. Zaplatila v rublech, a tím…

EU začala zkoumat plán maďarské skupiny MOL převzít slovinské aktivity…

23.06.2022 11:52 Evropská komise (EK) začala zkoumat plán maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL, která se chystá…

V eurozóně se kvůli inflaci prudce zhoršila podnikatelská aktivita

23.06.2022 10:46 Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu prudce zhoršila, příčinou je zejména růst…

Související:

Právě se děje

reklama