Vývoz z Německa v srpnu opět vzrostl, překonal odhady

Vývoz z Německa vzrostl čtvrtý měsíc po sobě, tempo růstu překonalo odhady. V srpnu se proti červenci zvýšil o 2,4 procenta na 101,3 miliardy eur (2,7 bilionu Kč), oznámil dnes německý statistický úřad. Největší evropská ekonomika se z dopadů koronaviru ale vzpamatovává jen pomalu, v meziročním srovnání je vývoz o 10,2 procenta nižší.

Dovoz a vývoz zboží
doporučujeme

Dovoz se v srpnu zvýšil o 5,8 procenta na 85,6 miliardy eur (2,3 bilionu Kč). Obchodní přebytek se tak po očištění od sezonních vlivů snížil na 15,7 miliardy eur (425 miliard Kč).

Analytici podle agentury Reuters odhadovali, že vývoz i dovoz proti předchozímu měsíci vzrostou o 1,4 procenta a že obchodní přebytek dosáhne 18,2 miliardy eur.

Údaje německých statistiků podporují názory, že ekonomika vykáže po poklesu vyvolaném koronavirovou krizí velmi dobrých výsledků za třetí čtvrtletí. Pak se ale čeká zpomalení růstu.

"Exportní ekonomika v posledních měsících sklízí plody, které jsou snadno dosažitelné," řekl analytik finančního ústavu VP Bank Thomas Gitzel a dodal, že další měsíce budou těžší.

Vývoz do Číny, která se z epidemie rychle vzpamatovává, se v srpnu meziročně snížil o 1,1 procenta. Export do koronavirem silně zasažených Spojených států se ale propadl o 21,1 procenta. Do Británie, která nyní vyjednává s Evropskou unií o podobě brexitu, odešlo z Německa v srpnu o 7,3 procenta méně zboží.

Němečtí exportéři těží z postupného oživování v ostatních zemích. Vývoz z Německa je ale přesto stále o 9,9 procenta pod úrovní z února, posledního měsíce před vypuknutím pandemie.

Vývoz je spolu se soukromou spotřebou jedním z pilířů německé ekonomiky. Ta se ve druhém čtvrtletí propadla o 9,7 procenta. Institut Ifo očekává ve třetím čtvrtletí růst hrubého domácího produktu (HDP) o 6,6 procenta a následné zpomalení na 2,8 procenta v posledním čtvrtletí roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE ze sítě 5G, představují hrozbu

20.10.2020 12:53 Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských…

Belgické rybáře má před dopady brexitu spasit listina z roku 1666

20.10.2020 11:57 Neústupnost Británie ve vyjednáváních o rybolovných právech s Evropskou unií přiměla belgické úřady…

Největší švýcarská banka UBS překvapila analytiky, její zisk se…

20.10.2020 08:47 Největší švýcarská banka UBS v letošním třetím čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 2,1…

Oživení ekonomiky vázne. Peníze z fondu obnovy EU musí být rozděleny…

19.10.2020 13:47 Evropská unie musí urychleně rozdělit 750 miliard eur (přes 20 bilionů Kč) z fondu obnovy, který má…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama