Zaměstnanost v Británii klesla nejvýrazněji od roku 2009

Zaměstnanost v Británii se ve druhém čtvrtletí snížila o 220.000 osob, což představuje nejvýraznější pokles od roku 2009. Míra nezaměstnanosti sice zůstala na 3,9 procenta, to však odráží rostoucí počet lidí, kteří vzdali hledání práce, takže přestali být považováni za nezaměstnané.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů britského statistického úřadu.

Dopady útlumu hospodářské aktivity způsobeného koronavirovou krizí na trh práce podle serveru BBC pomohl zmírnit program pro zachování pracovních míst, v jehož rámci vláda přispívá na mzdy zaměstnanců. Ekonomové upozorňují, že plný dopad krize na trh práce se projeví až na podzim, kdy program skončí.

"Konec programu bude znamenat velký zlom pro ty, jejichž mzdy nyní závisí na státní podpoře," uvedl ekonom Jeremy Thomson-Cook ze společnosti Equals Money. "Jsou zapotřebí dlouhodobější vládní stimuly pro tvorbu pracovních míst," dodal.

Britská centrální banka minulý týden varovala, že míra nezaměstnanosti do konce roku stoupne na zhruba 7,5 procenta. "Dosud bylo propouštění zaměstnanců na nízké úrovni, nepochybně díky programu pro zachování pracovních míst. Očekáváme však, že na podzim přijde větší propouštění, zejména v soukromém sektoru, jakmile tento program skončí," uvedl tento týden Gerwyn Davies z organizace Chartered Institute of Personnel Development (CIPD).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

25.09.2020 15:29 Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus…

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit, mohla by platit od listopadu

25.09.2020 09:17 Aktualizováno Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. ČTK to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce…

Kurzarbeit zavede i Británie. Všechny firmy ale zachránit nelze, varuje…

24.09.2020 16:13 Britská vláda od listopadu na půl roku podpoří kurzarbeit, nemůže ale zachránit všechny firmy a…

Německo má koronavirový šok za sebou? Podnikatelská důvěra vzrostla pátý…

24.09.2020 12:03 Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě. Vyplývá to z dnešních dat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama