Zástupci 17 evropských zemí budou v Praze jednat o penězích

Zástupci 17 z 28 zemí Evropské unie sdružených ve skupině Přátel koheze se v úterý sejdou v Praze, aby jednali o společném postupu při projednávání víceletého finančního rámce EU na roky 2021 až 2027. Budou se snažit prosadit zajištění dostatečného množství peněz na politiku soudržnosti, která má přispívat ke sbližování životní úrovně v různých evropských regionech.

Aktuální návrh finančního rámce, který představila Evropská komise, počítá s omezením peněz na tuto politiku, důvodem je očekávaný odchod Británie z EU i zaměření rozpočtu na nové priority.

Cílem summitu je přijetí společné deklarace, která by měla upozornit na význam kohezní politiky pro hospodářskou konvergenci v EU, která přispívá i ke stabilizaci vnitřního trhu a ze které těží i čistí plátci do unijního rozpočtu. Deklarace velké části členů unie by měla i posílit pozici skupiny Přátel koheze při nadcházejícím vyjednávání o konečné podobě víceletého finančního rámce. Jednání původně měla být dokončena v letošním roce, je ale nepravděpodobné, že by prosincový summit EU už našel dohodu.

Státy skupiny Přátel koheze také chtějí klást důraz na to, aby členské státy mohly být více flexibilní při využívání peněz z evropských fondů na politiku soudržnosti. Skupina argumentuje tím, že různé státy mají různé potřeby pro rozvoj svých regionů a nelze stanovit jednotnou prioritu na celoevropské úrovni. Na větší volnost při nakládání s evropskými penězi dlouhodobě tlačí i česká vláda.

Politika soudržnosti je významným zdrojem prostředků pro chudší země EU. V současném víceletém finančním rámci na roky 2014 až 2020 má Česko možnost získat z kohezních fondů zhruba 20,5 miliardy eur (523 miliard korun).

Skupina Přátel koheze je neformální uskupení zemí, které spojuje zájem na zachování současné podoby politiky soudržnosti. Tvoří ji 13 zemí, které do EU vstoupily v roce 2004 a později, Řecko, Itálie, Španělsko a Portugalsko. Na setkání v Praze bude deset účastnických zemí včetně Česka zastoupeno na úrovni premiérů. Ze šesti zemí přijedou ministři, Španělsko bude zastupovat státní tajemník pro evropské záležitosti. Jednání se zúčastní i eurokomisař Günther Oettinger, který byl v končící Evropské komisi zodpovědný za přípravu víceletého finančního rámce.

Na okraj summitu Přátel koheze se uskuteční i jednání premiérů visegrádské skupiny (V4), kterou tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Šéfové vlád V4 se sejdou ještě před zahájením summitu a kromě finančního rámce EU se budou zabývat i klimatickou politikou EU.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Praha EUR

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy