Zdražování: Inflace v EU a eurozóně roste, do potíží se dostala britská libra

Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu vystoupila na jedno procento, zatímco v říjnu činila 0,7 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Za rychlejším tempem růstu jsou hlavně potraviny. V celé Evropské unii pak ceny v listopadu meziročně vzrostly o 1,3 procenta, v říjnu růst činil 1,1 procenta. Proti říjnu se ale spotřebitelské ceny v eurozóně o 0,3 procenta snížily.

Dlouhodobým cílem Evropské centrální banky (ECB) je s ohledem na hospodářský růst udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty. V eurozóně je ale inflace už dlouho výrazně níže, centrální banka proto pokračuje v podpoře ekonomiky. Ta spočívá zejména v nákupech dluhopisů a ve snižování depozitní úrokové sazby dál do záporu.

Evropská komise kromě toho v úterý vyzvala státy eurozóny, aby i ony pomocí rozpočtové politiky a strukturálních reforem pomohly k vyššímu růstu cen, a rozhýbaly tak ekonomiku.

Euro area annual #inflation up to 1.0% in November (October 0.7%) https://t.co/58Pp87uIsJ pic.twitter.com/Xr2Uovj7HT

— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) December 18, 2019

Inflace se v listopadu sice proti minulému měsíci zvýšila, stále však zůstává za hodnotami, na kterých byla před rokem. Tehdy inflace v eurozóně činila o 1,9 procenta, v celé EU pak meziroční inflace byla na dvou procentech.

Z jednotlivých segmentů v listopadu meziročně nejvíce zdražily služby, a to o 0,8 procenta, a dále potraviny, alkohol a tabákové výrobky, kde růst cen činil 0,4 procenta. Naproti tomu ceny energií se v listopadu o 0,3 procenta snížily.

V porovnání členských států EU zaznamenaly nejnižší meziroční inflaci v listopadu Itálie a Portugalsko s hodnotou 0,2 procenta, a pak Belgie, kde inflace činila 0,4 procenta. Naopak nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku (3,8 procenta), Maďarsku (3,4 procenta), na Slovensku (3,2 procenta) a v Česku, kde míra inflace podle Eurostatu dosáhla tří procent.

Inflace v Británii zůstala na tříletém minimu

Růst spotřebitelských cen v Británii zůstal i v listopadu na tříletém minimu 1,5 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Míra inflace tak zůstává pod dvouprocentním cílem, který stanovila britská centrální banka. Ta bude ve čtvrtek rozhodovat o měnové politice včetně nastavení úrokových sazeb.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že růst cen zpomalí na 1,4 procenta. Největší tlak na jejich pokles vyvíjel sektor ubytovacích služeb a ceny tabáku. Podražily naopak potraviny, dovolené a kultura.

Přestože je inflace výrazně pod dvouprocentním cílem, není teď podle analytiků pravděpodobné, že se měnový výbor centrální banky usnese na dalším snížení úroků. Základní úroková sazba v Británii aktuálně činí 0,75 procenta.

Pod zvýšený tlak se dnes dostává britská libra, která kolem 10:30 ztrácela asi 0,3 procenta na 1,3094 dolaru. Přišla tak o veškeré zisky zaznamenané po volbách, v nichž přesvědčivě zvítězili vládnoucí konzervativci. Její nenadálý pokles souvisí s reálnou možností, že britský premiér Boris Johnson nebude váhat vyvést zemi z Evropské unie i bez dohody, řekl serveru BBC analytik Neil Wilson.

Související

Jaderná elektrárna Temelín Komentář

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

Více souvisejících

inflace eurozóna Ekonomika Velká Británie GBP ceny potravin zdražování

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Naše vojáky na Ukrajině nechceme, řekli rozhodně Poláci. Jednotky NATO taky ne

Více než 70 procent Poláků neschvaluje vyslání svých vojáků ani vojáků Severoatlantické aliance na Ukrajinu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který provedl institut IBRIS pro polský deník Rzeczpospolita.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy