Proč se zdá, že na internetu méně utratíme?

Myslíte si, že jste ušetřili, když jste nakoupili vánoční dárky na internetu. Jenže váš bankovní účet stejně klesl pod kritickou hranici, píše francouzský deník Le Figaro.

E-shopy, ilustrační foto

Pár dní před svátky procházíte všemi stránkami na internetu, abyste našli potřebný značkový šátek, květináč s neobvyklým designem, kuchyňského robota nové generace a další dárky, které položíte pod vánoční stromek. Požadované částky bez mrknutí oka zaplatíte z účtu, ačkoli u zelináře se pokoušíte smlouvat o ceně za kilo mandarinek.

Odpovědí je přitom pohled na platební kartu. Z dálky je to pouhý kus barevného plastu, zatímco bankovka upoutává automaticky pohled. "Nákup na internetu odhmotňuje fyzické gesto, kdy vytahujeme bankovky a drobné z peněženky a prohlížíme si účet," vysvětluje profesor psychiatrie a adiktologie na univerzitě Paříž VII Michel Lejoyeux s dodává, že při placení na internetu jsou peníze virtuální, tedy méně konkrétní.

Navíc prostředí prodeje je také zcela nehmotné. Nejezdíte nikam autem, neprobíráte se regály v obchodě, nečekáte ve ve frontě na zkoušení zboží a pak znovu u pokladny a především nemusíte vytahovat z peněženky jednu bankovku po druhé.

"Na internetu je všechno jednodušší. Cílem je podpořit impulzivní nakupování, abyste si pořídili i věci, které jste původně vůbec nechtěli," říká Michel Lejoyeux.

"Obchody na internetu nikdy nezavírají, jsou vám k dispozici v kteroukoli hodinu," dodává expert. A díky personalizaci nákupu vám představují předměty, které by se vám mohly líbit. Pokud nejsme bdělí, můžeme snadno ztratit kontrolu nad svým chováním a tedy i nad svými nákupy.

A tam, kde jsme si mysleli, že jsme dobře nakoupili, ustupujeme lákadlu nabídky a reklamám a slevám a marketingová past se kolem nás svírá. Webové stránky se zaměřují právě na šetrné osoby a vytvářejí dojem, že je třeba zboží koupit okamžitě a využít výhodné příležitosti, která se jinak už nenaskytne.

Součástí strategie je, že dokonce i placení je velmi snadné. Je možno zaplatit přímo z účtu nebo při převzetí balíčku. "Nákup na internetu odstraňuje platbu za předmět a za jeho dodávku. A to tak, že při převzetí balíčku zapomenete na okolnosti nákupu. Máte pak téměř chuť obejmout dodavatele. Je to pocit pocházející z doby dětství, kdy jsme dostali pěkně zabalený dárek, který byl určen právě nám a byla radost ho rozbalovat," uvádí Michel Lejoyeux.

Nákupy na internetu nejsou nikdy emotivně neutrální. A doba vánočních svátků, navíc spojená se světovou pandemií, vzbuzuje více pocitů a u někoho odhaluje i nedostatek sebeúcty. Frustrace z toho, že jsme odříznuti od svých blízkých, vede k tomu, že jsou pro nás nákupy jakousi kompenzací. Žijeme v iluzi, že vyvážíme cit náklady na nákup dárku, a klademe si tak otázku: za kolik mě miluješ?

Ceny dál prudce rostou. Tempo je nejvyšší za posledních deset let

20.10.2021 11:46 Růst cen v zemích Evropské unie, jehož tempo je nejvyšší za posledních deset let, v září opět…

Gazprom čeká letos díky rostoucím cenám plynu rekordní tržby

19.10.2021 21:09 Ruský plynárenský gigant Gazprom čeká v letošním roce díky rostoucím cenám plynu v Evropě rekordní…

Prodej nových osobních aut je na Slovensku nižší než před covidem

15.10.2021 16:28 Prodej nových osobních automobilů na Slovensku se za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně…

Volkswagen údajně zvažuje, že zruší 30 tisíc pracovních míst

13.10.2021 13:11 Aktualizováno Německá automobilka Volkswagen uvažuje o zrušení až 30.000 pracovních míst, aby snížila náklady a…

Tempo růstu ekonomické aktivity v členských zemích bude nadále mírné

12.10.2021 12:12 Tempo růstu ekonomické aktivity v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)…

Důvěra investorů v německou ekonomiku pátý měsíc za sebou klesla

12.10.2021 12:03 Důvěra investorů v německou ekonomiku se v říjnu opět zhoršila, pokles vykázala už pátý měsíc za…

Pravidla Applu omezují konkurenci a narušují hospodářskou soutěž, míní…

07.10.2021 14:41 Nizozemský antimonopolní úřad dospěl k závěru, že pravidla americké technologické společnosti Apple…

Facebooku hrozí v Rusku pokuta až deset procent z obratu za ignorování…

30.09.2021 15:43 Americká internetová společnost Facebook čelí v Rusku pokutě až do deseti procent z ročního obratu…

Britská ekonomika se ve druhém čtvrtletí překvapivě zotavila

30.09.2021 09:37 Britská ekonomika se ve druhém čtvrtletí zotavila více, než se předpokládalo. Podle konečných údajů…

Zdražování energie a výpadky v zásobování zřejmě příští rok poleví

27.09.2021 18:21 Evropská centrální banka (ECB) má důvody předpokládat, že růst cen energií a výpadky v…

Související:

Právě se děje

reklama