Co přinese ekonomická krize? Vypuknou nepokoje, banky zmrazí účty, tvrdí expert

Finanční expert James „Jim“ Rickards předpověděl, že americký dolar bude slábnout v důsledku nové finanční krize. Ta může být blíž realitě, než si lidé myslí. Poukázal nato, že centrální banky se ještě nezotavily z předcházející krize.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

Světová ekonomika se stále zcela nevzpamatovala z krize z roku 2008. Banky drží své sazby nízko. „Svět je zcela nepřipravený na další krizi, která může být horší jako ta předchozí,“ řekl Rickards v rozhovoru pro Small Caps.

Asijská finanční krize z let 1997-1998 mohla přivést svět na kolena, pokud by banky z Wall Street nezasáhly a nezachránily americký fond „Long–Term Capital“, který byl před zhroucením.

Krize se rozšířila do celého světa. Pokud by nedošlo k záchraně rozběhl by se dominový efekt sekundárních bankrotů s řadou velkých společností po celém světě včetně například Deutsche Bank.

Následující globální finanční krize v letech 2007–2008 byla způsobena nadměrným riskováním bank na hypotéčním trhu v USA.

Rickards se zabýval i tým kdo se případně chystá zachránit centrální banky. „Možností je obrátit se na Mezinárodní měnový fond (MMF), aby zachránil svět, i když se jedná o pomalý a obtížný proces. Další alternativou je uzavření bank. A to očekávám. Zavřou burzy, uzavřou banky a bankomaty, zmrazí účty,“ tvrdí Rickards.

Když mu lidé říkají, že se to nikdy nestane, vysvětlí jim, že se to stalo už mnohokrát, například na Kypru, v Řecku a v Argentině. Stalo se to i v USA v roce 1933, kdy americký prezident Franklin D Roosevelt nařídil uzavření všech bank.

Zdůraznil, že nepředpokládá dystopickou budoucnost ani tragický světový scénář. Předpokládá, že krize začne velkými sociálními nepokoji. "Viděli jsme to v srpnu 2005 s hurikánem Katrina v USA, kde bylo město New Orleans odříznuto a řád se během několika dní rozpadl. V situaci kdy jsou banky zavřené a lidé nemají přístup ke svým penězům vypukne sociální nepořádek poměrně rychle. Nejvíc patrné to bude ve velkých metropolitních oblastech“ řekl Rickards.

Rickards předpokládá, že se společenství přesunou do polosměnného systému, kde se obchoduje s dovednostmi stříbrem nebo zlatem. Když je máte, použijete je k nákupu jídla a jiných potřeb. S rozvojem krize se očekává znehodnocení amerického dolaru, zlato se stane primární cennou komoditou

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celní válka má vážné dopady. Čínská ekonomika roste nejpomaleji za 26 let

18.10.2019 08:49 Čínský hospodářský růst se ve třetím čtvrtletí během celní války s USA zpomalil na šest procent,…

Nejcennější značkou zůstává Apple. Rána pro Facebook, vypadl z první…

17.10.2019 08:55 Nejcennější značkou světa zůstává Apple. Její hodnota se zvýšila o devět procent na 234 miliard USD…

Trump nastínil možné řešení neshod s EU, mluvil o clech

16.10.2019 21:07 Spojené státy by zavedením dodatečných cel na dovoz evropského zboží mohly okamžitě vyřešit své…

Kuba marně bojuje s černým trhem, některým obchodům povolí prodávat za…

16.10.2019 12:34 Kuba plánuje umožnit některým obchodům prodávat domácí spotřebiče a další zboží za americké dolary.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama