Co přinese ekonomická krize? Vypuknou nepokoje, banky zmrazí účty, tvrdí expert

Finanční expert James „Jim“ Rickards předpověděl, že americký dolar bude slábnout v důsledku nové finanční krize. Ta může být blíž realitě, než si lidé myslí. Poukázal nato, že centrální banky se ještě nezotavily z předcházející krize.

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

Světová ekonomika se stále zcela nevzpamatovala z krize z roku 2008. Banky drží své sazby nízko. „Svět je zcela nepřipravený na další krizi, která může být horší jako ta předchozí,“ řekl Rickards v rozhovoru pro Small Caps.

Asijská finanční krize z let 1997-1998 mohla přivést svět na kolena, pokud by banky z Wall Street nezasáhly a nezachránily americký fond „Long–Term Capital“, který byl před zhroucením.

Krize se rozšířila do celého světa. Pokud by nedošlo k záchraně rozběhl by se dominový efekt sekundárních bankrotů s řadou velkých společností po celém světě včetně například Deutsche Bank.

Následující globální finanční krize v letech 2007–2008 byla způsobena nadměrným riskováním bank na hypotéčním trhu v USA.

Rickards se zabýval i tým kdo se případně chystá zachránit centrální banky. „Možností je obrátit se na Mezinárodní měnový fond (MMF), aby zachránil svět, i když se jedná o pomalý a obtížný proces. Další alternativou je uzavření bank. A to očekávám. Zavřou burzy, uzavřou banky a bankomaty, zmrazí účty,“ tvrdí Rickards.

Když mu lidé říkají, že se to nikdy nestane, vysvětlí jim, že se to stalo už mnohokrát, například na Kypru, v Řecku a v Argentině. Stalo se to i v USA v roce 1933, kdy americký prezident Franklin D Roosevelt nařídil uzavření všech bank.

Zdůraznil, že nepředpokládá dystopickou budoucnost ani tragický světový scénář. Předpokládá, že krize začne velkými sociálními nepokoji. "Viděli jsme to v srpnu 2005 s hurikánem Katrina v USA, kde bylo město New Orleans odříznuto a řád se během několika dní rozpadl. V situaci kdy jsou banky zavřené a lidé nemají přístup ke svým penězům vypukne sociální nepořádek poměrně rychle. Nejvíc patrné to bude ve velkých metropolitních oblastech“ řekl Rickards.

Rickards předpokládá, že se společenství přesunou do polosměnného systému, kde se obchoduje s dovednostmi stříbrem nebo zlatem. Když je máte, použijete je k nákupu jídla a jiných potřeb. S rozvojem krize se očekává znehodnocení amerického dolaru, zlato se stane primární cennou komoditou

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy

21.01.2021 14:24 Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy. V rámci první fáze obchodní dohody…

Obchod KLDR s Čínou loni kvůli koronaviru klesl o 81 procent

19.01.2021 13:46 Hodnota obchodu mezi Severní Koreou a Čínou se loni propadla o 80,7 procenta na 539 milionů USD (11…

Biden se chystá zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone, píše CBC

18.01.2021 07:49 Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone…

CNN: Loni se dostavělo 106 mrakodrapů, nejméně od roku 2014

15.01.2021 11:52 Za loňský rok se v celém světě dostavělo 106 budov s výškou přesahující 200 metrů. To je o 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama