Většina Čechů nezná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Praha - Takřka dvě třetiny českých domácností se přiznávají k finanční negramotnosti, fatální nedostatky má česká veřejnost hlavně v oblasti, která souvisí se zadlužováním. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu společnosti SANEP o finanční gramotnosti, jehož výsledky společnost zveřejnila ve středu.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Nadpoloviční většina respondentů (51,3 procenta), kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, například nezná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Více než čtyři pětiny Čechů pak neznají pravidla výpočtů úroků u kreditních karet.

Stejně tak čtyři pětiny domácí populace neznají správný smysl a fungování oddlužovacích společností, před nimiž varují jak ekonomové, tak i bankovní ústavy. Jak neznalost podstaty fungování kreditních karet, tak i oddlužovacích společností přitom může pro některé občany představovat zničující dluhovou past.

"Za neméně podstatné však lze považovat i většinovou neznalost v otázce pojištění vkladů, nebo jejich zhodnocení a podobně," uvádí SANEP.

Většinově pak naopak převládá znalost v případě otázky leasingu či úvěrové problematiky.

"Celkové výsledky průzkumu společnosti SANEP, která spolupracovala ve finančních otázkách se serverem Bankovnipoplatky.com, potvrdily většinově nedostatečnou úroveň finančního vzdělání. Jednoznačným zjištěním je ale také skutečnost, že vzrůstá zájem o medializované výseče finanční problematiky, jako například bankovní poplatky, úvěrové podmínky a další často popularizovaná nebo diskutovaná témata," vyplývá z průzkumu.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hurá! Úroky na spořicích účtech zase rostou. Kdo nabízí až 3% zhodnocení?

23.02.2019 15:03 Doposud se o zvyšování sazeb hovořilo jen v kontextu hypoték, nyní ale začíná svítat na lepší časy…

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama