Lesy ČR vydělají díky tendru téměř sedm miliard korun

Praha - Lesy ČR vydělají díky tendru na lesnické práce od roku 2012 takřka sedm miliard korun (6,962 miliardy) jen první rok plnění veřejné zakázky, jde navíc jen o 90 procent těžby dřeva. Vedení státního podniku o tom informovalo v úterý.

Ilustrační fotografie

Průměrná cena za dřevo nabídnutá vítězi tendru je 1441 korun za metr krychlový.

Tendru se ve druhém kolem zúčastnilo 56 zájemců (z 62, kteří do něj postoupili), kteří podali celkem 1503 nabídek. To je průměrně 13 nabídek na každou ze 117 smluvních územních jednotek (SÚJ - jednotlivá polesí - pozn. red.). Alespoň na jedné SÚJ zvítězilo 13 firem.

"Široká účast firem z oboru lesnictví a dřevozpracovatelského průmyslu potvrzuje, že koncept tendrů byl nastaven správně. Nabídnuté ceny ukazují, že první pětiletý tendr bude jednoznačným úspěchem," tvrdí generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora.

V současné době hodnotící komise provádějí posouzení předložených nabídek, v jehož rámci mohou být odesílány výzvy k objasnění nabídkové ceny. Po ukončení této fáze státní podnik oznámí výběr nejvhodnější nabídky uchazečům. Po uplynutí lhůty pro námitky, pravděpodobně do poloviny listopadu, Lesy ČR odešlou výzvy k uzavření smluv vítězným účastníkům.

"Předpokládáme, že smlouvy s vítězi veřejné zakázky mohou být uzavírány od poloviny listopadu. Od vybraných uchazečů očekáváme zodpovědné jednání směřující k co nejrychlejšímu uzavření smluv," poznamenal Sýkora s tím, že jakékoliv případné prodlevy v této fázi nebudou způsobeny zadavatelem.

V případě, že na některou z částí veřejné zakázky nebude smlouva uzavřena, vyhlásí Lesy ČR na dané SÚJ neprodleně jednací řízení bez uveřejnění, což zajistí zhruba do konce března 2012 provedení nezbytně nutných činností spojených s plněním zákonných povinností. Jedná se zejména o nahodilou těžbu, nutné výchovné zásahy či nutné pěstební činnosti. "Současně s jednacím řízením bez uveřejnění okamžitě vyhlásíme na příslušné části veřejné zakázky otevřené zadávací řízení s tím, že v průběhu března příštího roku by měly být uzavřeny standardní smlouvy. Ty by platily přibližně od dubna 2012 až do doby předpokládaného trvání smlouvy na dané smluvní územní jednotce," doplnil Sýkora.

Příprava a realizace veřejné zakázky na lesnické práce od roku 2012 probíhala ve spolupráci s advokátními kancelářemi a byla konzultována s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže, ministerstvem zemědělství i Transparency International. "Zakázka je tak připravena plně v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a umožnila účast širokému okruhu zájemců. Parametry zakázky jsou nastaveny tak, aby Lesům ČR přinesly ekonomický prospěch. V rámci veřejné zakázky však Lesy ČR nemohou ovlivnit účast jednotlivých soutěžících a množství jimi podávaných nabídek. Lesy ČR předpokládají od vybraných uchazečů zodpovědné jednání směřující k co nejrychlejšímu uzavření smluv," dodal mluvčí podniku Zbyněk Boublík.

Témata: lesy | Česká republika

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Vishing a spoofing jako nové hrozby: Jak se vás kyberzločinci snaží obrat…

17.09.2021 08:46 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Vybavujeme pokoj pro dítě: Čím začít?

09.09.2021 06:44 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Veslovací trenažér - jeden z nejkomplexnějších strojů na cvičení

19.08.2021 15:47 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Jak nastavit životní pojištění, aby splnilo svůj účel?

12.08.2021 05:06 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Související:

Právě se děje

reklama