Zemědělci křičí: Jsme nejohroženější profese!

Praha - České republice ale i vyspělým zemím Evropské unie hrozí, že během dvaceti let nebude nikoho, kdo by pracoval v zemědělství. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek řekl prezident Společnosti mladých agrárníků Petr Mareš s tím, že dvě třetiny zemědělců v Evropě jsou starší 55 let.

Ilustrační fotografie

Zemědělci podle Mareše začali bít na poplach. "Jsme nejohroženější profese," tvrdí.

Dvě třetiny zemědělců v Evropě jsou starší padesáti pěti let. Pouze šest procent je pod třicet pět let. "Současná situace obrácené věkové pyramidy znamená, že za dvacet let nebude nikoho, kdo bude pracovat v zemědělství," řekl Mediafaxu Mareš.

Podle něj se potýká se zoufalým nedostatkem mladých zemědělců nejen Česko, ale i celá Evropská unie. "Začátky v profesi jsou velmi riskantní a podnikání v zemědělství je považované za nevýdělečné. Je nejvyšší čas s tím něco udělat," upozornil Mareš.

EU shodou okolností tento týden zveřejnila své nové zemědělské priority. Evropský komisař Dacian Cioloş v Bruselu v jejím rámci představil balíček na podporu mladých zemědělců. Změny začnou platit od roku 2014.

Prioritou je důraz na generační obměnu a podporu mladých začínajících farmářů. Ti by měli v prvních pěti letech hospodaření o pětadvacet procent vyšší podpory než starší kolegové a EU by měla podpořit i jejich investice na počátku podnikání.

"Pokud chceme změny a inovace v zemědělství, musejí je dělat mladí, a ne ti, kteří mají před důchodem," pochválil úmysl eurokomisaře Mareš. "Mladé zemědělce je třeba motivovat a v prvních pěti letech jim i finančně pomoci. Trvá totiž delší dobu, než se farmářům začnou vracet investice. První fáze je totiž velmi riziková a rozhodně hlavně o přežití," dodal.

Evropská rada mladých zemědělců chce proto podle něj prosadit změnu ve financování mladého zemědělství v členských státech EU. V současné době dává 75 procent Brusel a 25 procent národní stát. Mladí zemědělci usilují o upravení poměru tak, aby z Bruselu šlo do podpory začínajících farmářů 80 procent dotací, domovský stát by pak přispíval svým mladým rolníkům pouze dvaceti procenty.

Česko podle Mareše své mladé farmáře v posledních pěti letech podporovalo - a zájem byl takový, že rozpočet podpůrného fondu je až do konce roku 2013 vyčerpaný. "Očekáváme, že v následujících dvou letech stát podporu začínajících zemědělců bohužel pozastaví. To bude mít negativní dopad na mladé farmáře i jejich rodiny na venkově. Mnoho z nich nemůže čekat další roky na to, až se nové priority evropské zemědělské politiky projeví v praxi," řekl Mareš.

Poukázal přitom na volné peníze v rámci Programu rozvoje venkova, které by podle něj mohly české úřady do podpory podnikání mladých zemědělců přesunout. "Zamezilo by se tak nedočerpání evropských peněz a velmi by to pomohlo potřebnému zapojení mladých lidí do podnikání na venkově," prohlásil Mareš.

Témata: zemědělci

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Vishing a spoofing jako nové hrozby: Jak se vás kyberzločinci snaží obrat…

17.09.2021 08:46 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Vybavujeme pokoj pro dítě: Čím začít?

09.09.2021 06:44 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Veslovací trenažér - jeden z nejkomplexnějších strojů na cvičení

19.08.2021 15:47 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Související:

Právě se děje

reklama