OKD chce těžit uhlí pod částí Karviné. Nepřijatelné, vzkázala radnice

Karviná - Společnost OKD oznámila úmysl těžit uhlí pod třemi městskými částmi Karviné. Pro město je to nepřijatelné, řekl ve čtvrtek primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD).

Ilustrační fotografie

Těžit se má pod Starým Rájem, Darkovem a Starým Městem. Karviná je podle primátora ochotná umožnit za velmi striktních podmínek těžbu pouze pod Starým Městem. Znamenalo by to stěhování 500 obyvatel.

"Nechceme mít ve městě měsíční krajinu," prohlásil Hanzel s tím, že například pro část Darkov by těžba znamenala likvidaci lázní a také parku, do kterého město investovalo miliony korun.

OKD podle Hanzla oznámila svůj záměr těžit pod třemi městskými částmi v připomínkách k novému územnímu plánu města. Těžba by měla začít v letech 2016 až 2020. Karviná své zamítavé stanovisko společnosti okamžitě poslala. Město podle primátora nemůže akceptovat těžbu pod hustě obydleným Starým Rájem a Darkovem, kde nejen žijí desetitisíce obyvatel, ale také tam stojí spousta veřejných institucí a několik památkově chráněných objektů. Město je ochotno umožnit těžbu jen pod Starým Městem za předpokladu, že firma vykoupí domy od stávajících obyvatel, případně jim nabídne nové domy, vybuduje ve městě lokalitu pro novou zástavbu včetně všech sítí, aby Karvinští nemuseli opustit své město, neohrozí těžbou průmyslovou zónu, kde pracuje 1600 lidí, a navýší finanční částku, kterou každý rok vkládá nad zákonný limit do rozpočtu města.

Karviná je ochotna k tomuto kompromisu, protože OKD je významný zaměstnavatel, který dává práci i mnoha obyvatelům Karviné. „Uvědomujeme si, že na těžbě je přímo existenčně závislých asi 3500 zaměstnanců OKD, což představuje i s rodinami nejméně 14 tisíc obyvatel Karviné, a že další lidé pracují u dodavatelů těžební firmy nebo v návazných podnicích či službách. Takže jsou to desítky tisíc lidí, které by přišly o živobytí, pokud by za dnes končící těžbu nebyla žádná náhrada,“ řekl Hanzel.

Záměr OKD těžit v lokalitách Staré Město, Starý Ráj a Darkov není plánem těžby a v žádném případě neznamená, že firma v lokalitách začne za dva roky s těžbou. "Jedná se o podklad k dalšímu jednání. Aby těžba v některé z těchto lokalit začala, musíme se dohodnout s městem, s obyvateli a majiteli nemovitostí v konkrétním území, se státem, který bude posuzovat studii E.I.A. o vlivu na životní prostředí," řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Podle mluvčího by ve Starém Města mohla těžba způsobit místy až několikametrové poklesy, jinde by šlo jen o desítky centimetrů. "Pokud se s městem na rozvoji těžby dohodneme, vše samozřejmě projednáme s místními obyvateli s tím, že by mohli využít všech možností, které umožňuje horní zákon. Místním lidem bychom nabídli odkup jejich nemovitostí, výstavbu nového bydlení nebo průběžné odstraňování následků hornické činnosti, pokud by jejich domy byly na okraji těžebního prostoru," doplnil Sobol.

V lokalitě pod Starým Městem je k vytěžení 20 milionů tun uhlí, pod Darkovem a Starým Rájem je to dle dosud známých skutečností asi 23 milionů tun.

Témata: OKD

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Vishing a spoofing jako nové hrozby: Jak se vás kyberzločinci snaží obrat…

17.09.2021 08:46 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Vybavujeme pokoj pro dítě: Čím začít?

09.09.2021 06:44 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Veslovací trenažér - jeden z nejkomplexnějších strojů na cvičení

19.08.2021 15:47 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Související:

Právě se děje

reklama