České domácnosti si za rok 2012 půjčily přibližně 45 miliard korun

Praha - Česká národní banka zveřejnila údaje týkající se objemů úvěrů pro domácnosti za rok 2012. Češi si dohromady půjčili kolem 45 miliard korun. Jak ale sama banka uvádí, za posední tři roky došlo ke zpomalení úvěrování domácností. Jako příčina se jeví nejistota obyvatel související s ekonomickou krizí.

371

Problémy české ekonomiky

Česká republika se již šest let potýká s ekonomickou recesí, která podle ekonomů stále nekončí. Zprvu se situace nezdála natolik vážná, že by vykazovala dlouhotrvající charakter. Avšak problémy jsou mnohem složitější a není snadné z ekonomické krize vybřednout ven.

Domácnosti v současné chvíli přicházejí na to, že je třeba se zajistit do budoucna, protože celkově vzrůstá nejistota. Snižují se disponibilní důchody, rostou ceny energií a zároveň se zvyšují spotřební daně. Není divu, že lidé začínají omezovat svou spotřebu a šetří.

Na co si domácnosti nejčastěji berou úvěr?

Podle statistik České národní banky si domácnosti nejčastěji berou půjčky na bydlení. Vzhledem k aktuálním nízkým cenám nemovitostí se koupě domu či bytu jeví jako dobrá investice a zároveň zajištění do budoucna. Celková výše úvěrů na bydlení uzavřených za rok 2012 se pohybuje kolem 45 miliard korun.

Druhou nejčastější půjčkou jsou úvěry na spotřebu. Ty však oproti nemovitostem v loňském roce klesly, a to o 32 milionů korun. Domácnosti se o nákupu spotřebního zboží více rozhodují. Obecně se řídí dlouhodobou, nikoliv krátkodobou potřebou.

Spotřebitelská poptávka

I když podle ekonomů spotřebitelská poptávka v současnosti klesá, stále si lidé umí dopřát trochu té radosti. Když už se vydávají na nákupy, nejčastěji utrácejí za sladkosti, oblečení a elektroniku, což vyplývá z nejnovějšího průzkumu společnosti Home Credit. Patrně je to zapříčiněnou obecnou náladou z ekonomické situace státu. Podle Home Creditu též spotřebitelé volí spíše než klasické financování zboží na splátky nákupy kreditní kartou. Pro mnohé je jednodušší, že nemusí s každým nákupem sjednávat novou smlouvu.

Z výše uvedeného vyplývá, že ačkoliv jsou české domácnosti postiženy ekonomickou recesí, dovedou si život zpříjemnit. Zároveň ale nad svými výdaji více přemýšlejí a zajišťují se na budoucnost.

Jak poznat fake Conversky?

11.06.2021 17:33 KOMERČNÍ ČLÁNEK (Toto je reklamní sdělení. EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho…

Česká rodinná společnost SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ vstupuje na globální trh…

02.06.2021 19:01 Společnost SIKO po třiceti letech své existence vstupuje s inovativními patentovanými…

Zájem o hypotéky je stále rekordní!

20.05.2021 18:38 KOMERČNÍ ČLÁNEK (Toto je reklamní sdělení. EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňuje jeho…

Moderní technologická řešení a bezpečnost jako samozřejmost úspěšné firmy

19.05.2021 09:38 PR ČLÁNEK - Každá úspěšná firma, která pracuje ve výrobním průmyslovém odvětví, má založenu svou…

Související:

Právě se děje