Chcete si levně půjčit? Jen nízký úrok nestačí. Co vše rozhoduje o výhodnosti úvěru?

Úroková sazba je při výběru půjčky pro mnohé žadatele rozhodujícím parametrem, čím je nižší, tím je úvěr výhodnější. Ne vždy tomu tak ale musí být, nízký úrok vám nezaručí levnou půjčku. Jak je to možné? (PR článek)

půjčky

Reklamy v televizi, na internetu i v časopisech vždy lákají na půjčku s úrokem „od.“ Už tato předložka sama o sobě napovídá, že nabízená sazba bude jen pro pár vyvolených, kromě toho ale výší úroků to u výhodnosti nekončí.

Jen nízká úroková sazba nestačí. Proč?

I přestože je úroková sazba stále připomínána a mnohými žadateli o půjčku jako jediný ukazatel porovnáván s ostatními sazbami konkurenčních úvěrů, rozhodně není parametrem, který by napověděl o výhodnosti půjčky. Je totiž zapotřebí zohlednit také poplatky, ty mohou zdánlivě levný úvěr pořádně prodražit.

Nejen v bance ale i u nebankovních společností se lze setkat s celou řadou poplatků, jako jsou například poplatek za sjednání, za vedení, za čerpání nebo za výpis. Bohužel často výše těchto poplatků není uvedena tak jasně jako výše úrokové sazby, je proto zapotřebí zapátrat v obchodních podmínkách. Jak se ale vyznat ve smlouvách a najít v nich to, co potřebujete?

Úrok vs. RPSN. Jaký ukazatel je pro vás důležitější?

Než se pustíte do čtení několikastránkových smluv, můžete snadno jedním pohledem zjistit, jestli se jedná o nejvýhodnější půjčku či nikoliv. Stačí vedle sebe dát úrokovou sazbu a roční procentní sazbu nákladů (RPSN), jejíž součástí je jak úrok, tak i veškeré poplatky. Pokud se budou obě sazby rovnat, znamená to, že žádné skryté poplatky vás nečekají, bude-li ale RPSN mnohonásobně vyšší než samotný úrok, pak počítejte, že navíc zaplatíte ještě velkou sumu na poplatcích.

Ani u nulového úroku si proto nemůžete být jisti, že je půjčka skutečně zdarma, dokud nezjistíte výši RPSN. Při výběru tak porovnávejte především tento ukazatel.

Co dál rozhoduje o výhodnosti půjčky?

Jedna věc je ale rozpoznat výhodnou půjčku a druhá je ji získat, ty nejnižší sazby jsou určeny bonitním klientům, kteří mají pravidelné příjmy, jsou schopni splácení a netíží je žádné dluhy. Získat tak výhodnou půjčku bez příjmů je celkem obtížné, v bankách nejspíš narazíte a každá vaše žádost o půjčku bude smetena ze stolu.

Kromě samotných parametrů tak o výhodnosti rozhoduje i úvěruschopnost žadatele, nebudete-li mít peníze na splácení, pak na levnou půjčku můžete ihned zapomenout. Nejnižší úroky jsou určeny těm, kteří nespadají do rizikové skupiny dlužníků, což se o lidech bez příjmů říct nedá.

Nehledě na to, že ani u úroku, poplatcích a bonitě klienta to nekončí, zapotřebí je se podívat i na smluvní pokuty, sankce a úroky z prodlení, které se také velkou měrou podílí na výhodnosti půjčky, čtení obchodních podmínek se tak ve finále stejně nevyhnete.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Vishing a spoofing jako nové hrozby: Jak se vás kyberzločinci snaží obrat…

17.09.2021 08:46 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Vybavujeme pokoj pro dítě: Čím začít?

09.09.2021 06:44 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Veslovací trenažér - jeden z nejkomplexnějších strojů na cvičení

19.08.2021 15:47 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Související:

Právě se děje

reklama