Co kryje cestovní pojištění v případě covidu-19?

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Nemoc covid-19 nám dlouho buď zcela znemožňoval, nebo alespoň řádně komplikoval cestování. Nyní nám už situace naštěstí opět umožňuje vyrážet za poznáním i odpočinkem. Neznamená to ale, že by covid a rizika, která představuje, zmizely úplně. Je nutné mít na paměti, že toto nepředvídatelné onemocnění může stále působit problémy a zkazit tak dovolenou.

Způsob, jak potenciální rizika eliminovat, přitom není nijak složitý. Stačí si zařídit kvalitní cestovní pojištění, které pokrývá i potenciální komplikace spojené s covidem.

Virus, který se stále mezi lidmi i přes velké počty očkovaných vyskytuje, může bohužel udeřit v kteroukoliv nečekanou dobu, třeba během vaší dovolené. Obzvlášť v zahraničí je proto potřeba se chránit. To obnáší nejen dodržování jasně nastavených hygienických opatření a pravidel, ale také uzavření dobrého pojištění na cesty. Jinými slovy, cestovní pojištění covid je při cestě na dovolenou stále ještě stejnou nutností jako opalovací krém.

Covid a cestovní pojištění

Před každou cestou do zahraničí máte na výběr z celé řady produktů mnoha pojišťoven. Tyto produkty se od sebe můžou lišit, stejně jako každá pojišťovna nabízí své pojištění v různých variantách. Jak by tedy mělo vypadat vhodné cestovní pojištění pokrývající covid-19?

V prvé řadě je potřeba si ujasnit, jak je z pohledu rizik spojených s covidem vnímána země, do které míříte. Pokud je totiž vaše cílová destinace označená ministerstvem zdravotnictví jako riziková a cestování se do ní nedoporučuje, může nastat situace, že sjednané cestovní pojištění nebude covid pokrývat. Pojišťovny nicméně často nabízí i takové varianty svých produktů, které platí i pro země spadající do rizikových kategorií.

Takovým příkladem je v případě pojišťovny AXA varianta Excelent. Jejím prostřednictvím si můžete připlatit jak nejvyšší nastavené limity krytí všech léčebných výloh kdekoliv na světě, tak krytí „covidových“ výloh v zemích, kde by na ně jinak neměl cestovatel nárok – tedy i v době, kdy se do nich nedoporučuje z pandemických důvodů cestovat.

Pokud se řádně a správně pojistíte, léčebné výlohy a pobyt v nemoci hradí přes cestovní pojištění pojišťovna a vy tak nemusíte mít ještě více starostí. Covid ale může působit i problémy jiného typu.

Covid nejen v nemocnici

Nezapomeňte se vždy zaopatřit i proti stornu zájezdu. Pojištění storna zájezdu se často podceňuje, což následně způsobuje velké problémy. Covid potom vytváří další potenciální situace, na které je třeba se pojistit. Ty se týkají především preventivních karantén a nařízených izolací.

Je proto důležité mít pojištěnou situaci, kdy je člověk na dovolené umístěný do karantény a nemůže odletět v původním termínu. V takovém případě je možné se připojistit tak, aby byly kryty jak náklady spojené s vlastní karanténou (ubytování, strava atd.), tak náklady související s návratem domů ve chvíli, kdy ho nelze realizovat pouhým posunutím data odletu apod. Vždy záleží na konkrétních pojistných podmínkách, ale obecně je v tomto případě sjednána spoluúčast pojistníka, většinou v rozsahu okolo 20 procent.

Také je ale třeba si uvědomit, že cestovní pojištění se nevztahuje na problémy, které jsou spojené se změnou opatření, podmínek pro vstup apod. v cílové zemi. V takových případech je třeba řešit situaci přímo s cestovní kanceláří nebo leteckou společností.

Naopak, dobré pojištění by mělo pokrývat situaci, kdy člověk na dovolenou vůbec neodcestuje kvůli onemocnění covid-19 nebo nařízené karanténě.

Speciální kategorií je krytí testů. Ty jsou pojišťovnou hrazené většinou jen v případě, kdy se jedná o test nařízený lékařem nebo jinou autoritou, nikoliv v případě testů preventivních nebo dlouhodobě vyžadovaných pro vstup do země nebo návrat do ČR.

Související

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.
Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

Více souvisejících

pr článek Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) cestování

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 19 minutami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 36 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 4 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 8 hodinami

včera

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy