Do Tater za dobrodružstvím. Jak se na to připravit?

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Štrbské pleso

Tatry jsou nádherné velehory, které skýtají mnoho možností, jak zde aktivně trávit volný čas. Je ale také třeba vědět, že jde o skutečné hory, nejen nějaké kopečky, a podle toho je třeba se vybavit. Do Tater navíc můžete vyrazit nejen za klasickou turistikou, ale třeba i za poznáváním tajů přírody nebo dobrodružstvím. Vždy si ale zajistěte vhodného průvodce a v žádném případě neporušujte dané předpisy.

Kde se ubytovat?

Možností je celá řada. Pokud plánujete trávit hodně času venku i přes noc, ujistěte se, že má hotel noční recepci nebo máte klíč k samostatnému vstupu do objektu. Rezervace Tatranská Lomnica ubytování nebo v přilehlých známých vesnicích bývá na sezónu velmi rychle plné. Zarezervujte si tedy své místo včas. Ujistěte se také, že má hotel nebo penzion vlastní parkování, protože jinak je v těchto lokalitách veřejné parkování vždy placené.

Co si nakoupit dopředu?

Vše samozřejmě závisí na tom, co přesně plánujete dělat. Populární jsou například různé noční přechody nebo výpravy za divokou přírodou. Pro tyto případy se hodí mít některé základní vybavení. Dobrou volbou může být koupě termovize, která vám umožní snadno vidět i za úplné tmy a třeba i snadněji vyhledávat zajímavá zvířata, která byste chtěli spatřit. Také se vyplatí si dopředu zajistit služby průvodce. Pamatujte, že jde o národní park, který je pečlivě chráněný a nemůžete se tam pohybovat, jak se vám zlíbí. Vyplatí se dopředu se informovat o možnostech, které se v dané lokalitě a ročním období nabízí, a podle toho se rozhodnout, co byste rádi dělali a jaké na to potřebujete vybavení.

Do přírody vždy s respektem a opatrností

Pohyb v náročném horském terénu, ještě třeba i v noci nebo za ztížených podmínek je opravdu brát s pokorou a respektem. To, že se zvládnete bez potíží pohybovat v noci po lese někde v Česku, skutečně neznamená, že jste připraveni na velehory. Proto nepodceňte vůbec nic. Samozřejmostí by měla být pohodlná treková obuv, nepromokavé oblečení a dostatek teplých vrstev. V noci se může i v létě hodně ochladit. Dále je třeba s sebou mít dostatek vody a jídla, které by vás zachránilo i v případě, že se třeba ztratíte a budete muset čekat na pomoc. Hodit se budou praktické batohy s potiskem, do kterých dáte vše potřebné, ale nebudou vás omezovat v pohybu. Měly by proto pevně sedět na zádech a být dostatečně upevněny přídavnými popruhy.

Myslete na regeneraci

Mnoho lidí to tzv. přepískne. Jedou do Tater třeba jen na pár dní, tak chtějí stihnout ideálně úplně všechno. Jenže pohyb v tak náročném terénu je pro naše tělo vyčerpávají a to pak potřebuje relax. Pokud mu jej nedopřejeme, hrozí vyšší riziko zranění nebo chyb z nepozornosti. Proto se vždy po náročné túře nezapomeňte vyspat a maximálně zrelaxovat. Dejte si klidně jen den volna s knížkou a dobrým jídlem, zrelaxujte v bazénu a nikam nespěchejte. Do Tater se můžete snadno vrátit, z Čech přeci nejsou tak daleko a není nutné stihnout hned napoprvé vše. Navíc počítejte i s tím, že počasí je v Tatrách velmi proměnlivé, takže se může stát, že vám třeba celý víkend proprší a vy neuvidíte zhola nic jen svůj hotelový pokoj. I to se stává a není to žádná tragédie. Užijte si i tak odpočinek a výlet si naplánujte na někdy jindy.

Respektujte přírodu

Pamatujte na to, že vstupujete do míst, která patří přírodě a zvířatům. S velkým respektem se proto chovejte kdekoliv a uvědomte si, že zde nejste pánem vy, ale právě příroda, kterou musíme chránit. V žádném případě neporušujte pravidla stanovená správou parku a dbejte také všech doporučení, která možná nejsou závazná, ale rozhodně mají důvod. Chráníte tak své zdraví, ale také pečujete o přírodu, kterou chceme zachovat i pro další generace.

Rusko mělo na Ukrajině ztratit 36 tisíc vojáků. Soustředí se na postup u…

02.07.2022 15:19 Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila SSHR na pokyn…

02.07.2022 10:35 V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Graubner se stal po Dukovi novým pražským arcibiskupem

02.07.2022 13:11 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Jaký kotel vám pomůže snížit náklady na topení?

02.07.2022 05:08 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Triak – polovodičové zařízení

24.06.2022 20:42 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Předkupní právo: co znamená a musíte ho uplatnit vůči spoluvlastníkovi?

24.06.2022 04:01 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Kabelky přes rameno: Jaké trendy přináší rok 2022?

24.06.2022 03:41 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Ametyst: Oblíbený drahokam starých Řeků

14.06.2022 15:10 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Bude plyn levnější?

31.05.2022 21:43 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Co mají tyto dva příběhy společného?

30.05.2022 14:28 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Související:

Právě se děje

reklama