Srovnejte si rodinný rozpočet – 3 tipy, jak na to

KOMERČNÍ SDĚLENÍ - Zejména v době krize je potřeba každou korunu utrácet s rozmyslem. Pokud i vaše peněženka vypadá před výplatou žalostně prázdně nebo si chcete našetřit třeba na dovolenou „po covidu“, budou se vám hodit naše rady.

Srovnejte si rodinný rozpočet – 3 tipy, jak na to

Měsíční rozpočet vše odhalí

Nejprve byste si měli sestavit měsíční rozpočet se všemi svými příjmy a výdaji. Do příjmů patří všechny peníze a benefity, které každý měsíc dostáváte – mzda, stravenky, státní příspěvky apod. Kromě základních položek, jako je nájem, potraviny a poplatky za energie, zahrňte do výdajů i splátky půjček a dalších závazků.

Tip č. 1: Srovnáním půjček a pojistek a výběrem nejlevnější varianty můžete hodně ušetřit. Využijte online srovnávače, které vám pomohou najít ten nejvýhodnější produkt (například srovnávač Epojisteni.cz).

Snižte nutné výdaje

Ideálně byste měli 10 % ze svých příjmů spořit nebo ukládat na horší časy. V nynější době však může být pro někoho problém vyjít s penězi do výplaty, natož něco ušetřit. Nicméně některé výdaje jsou zbytečně vysoké a jejich snížením výrazně ponížíte i každoměsíční náklady.

Tip č. 2: Za potraviny a nápoje utrácejí Češi průměrně přes 19 % měsíčního příjmu. Jedná se o velkou položku, proto se snažte tyto výdaje snížit – vařte ekonomicky, sledujte cenu za 100 g, která vám prozradí skutečnou „výhodnost“ nákupu, a využívejte slevy. Dalším nákladným výdajem bývá bydlení. Pokud za nájem platíte moc, poohlédněte se po levnějším bytu v okolí.

Ušetřete na maličkostech

Ušetřit můžete i na zdánlivých maličkostech. Které položky ze seznamu výdajů můžete oželet? Určitě to bude jídlo z restaurací a dovážek, nákup nového oblečení nebo streamovací služby a permanentka do fitness centra. Zaměřte se i na paušální výdaje, jako je platba za internet a telefon – nenabízí jiný operátor lepší cenu za podobný tarif?

Tip č. 3: Najděte levnější variantu vašich potřeb a zábavy. Místo objednání jídla z restaurace uvařte s rodinou večeři podle nového receptu, oblečení nakupujte v secondhandech, cvičení v posilovně nahraďte procházkou nebo využijte outdoorové fitness stroje v parku, zapomeňte na knihkupectví a zamiřte radši do knihovny.

Když peníze pořád schází

Pokud vaše výdaje i přes usilovné šetření stále přesahují příjmy, popřemýšlejte nad brigádou nebo změnou práce. Jestliže vám finanční problémy přerůstají přes hlavu, navštivte dluhového poradce – snažte se situaci vyřešit dříve, než zajde do krajních mezí. V tomto okamžiku máte ještě slušnou šanci vše vyřešit bez trvalých potíží. Neaktivita a přehlížení nedostatku prostředků, nebo dokonce dluhová spirála vás naopak mohou rychle dostat do velmi tíživé situace.

Jak poznat fake Conversky?

11.06.2021 17:33 KOMERČNÍ ČLÁNEK (Toto je reklamní sdělení. EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho…

Česká rodinná společnost SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ vstupuje na globální trh…

02.06.2021 19:01 Společnost SIKO po třiceti letech své existence vstupuje s inovativními patentovanými…

Zájem o hypotéky je stále rekordní!

20.05.2021 18:38 KOMERČNÍ ČLÁNEK (Toto je reklamní sdělení. EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňuje jeho…

Moderní technologická řešení a bezpečnost jako samozřejmost úspěšné firmy

19.05.2021 09:38 PR ČLÁNEK - Každá úspěšná firma, která pracuje ve výrobním průmyslovém odvětví, má založenu svou…

Související:

Právě se děje