Nezaměstnanost se nemění, tvrdí analytici

Praha - Nezaměstnanost v listopadu zůstala podle odhadů většiny analytiků oslovených ČTK na říjnových hodnotách, tedy na pomezí 7,1 procenta. V listopadu přitom podle ekonomů nezaměstnanost většinou roste kvůli ukončování sezónních prací.

Lidé, ilustrační fotografie
doporučujeme

"S nástupem zimních měsíců se obvykle zvyšuje míra nezaměstnanosti. Letošní listopad ovšem nebyl příliš chladný a s ohledem na celkově se lepšící stav ekonomiky čekáme pouze stagnaci podílu nezaměstnaných," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka

Rovněž analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že listopad je tradičně měsícem, kdy míra nezaměstnanosti mírně roste. "Letošní listopad však bude v tomto směru výjimkou. Na jedné straně je vidět od začátku roku pozitivní trend na pracovním trhu, kdy vznikají nová pracovní místa a roste i počet volných pracovních míst. Na straně druhé pak došlo letos v listopadu díky teplému počasí k prodloužení prací sezonního charakteru," uvedl.

"Nezaměstnanost se v listopadu změnila minimálně. Příznivý vliv ekonomického růstu tentokrát kompenzovala mírné sezónní zhoršení. Ve srovnání s loňským rokem je však zlepšení na trhu práce výrazné. Loni v listopadu dosahoval podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 7,7 procenta," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loni se prodalo meziročně o 50 % více elektrokol. Jak vybrat to svoje a…

14.06.2021 13:28 Každé třetí kolo, které se v Česku v roce 2020 prodalo, mělo elektrický pohon. Obliba elektrokol je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama