TOP 5 největších žroutů elektřiny. Na které spotřebiče si dát v domácnosti pozor?

PR článek - Už máte dost vysokých účtů za elektřinu? Stále navyšujete zálohy v domnění, že na konci vyúčtování vám musí přijít přeci přeplatek? Bum, zas je to nedoplatek! Nezoufejte, zaostřete na největší žrouty elektřiny v domácnosti a skoncujte s nimi jednou provždy.

TOP 5 největších žroutů elektřiny. Na které spotřebiče si dát v domácnosti pozor?

Jak zjistím, že spotřebič „žere“ hodně elektřiny?

Ani levná energie a ani nový dodavatel vám nepomohli k vysněnému přeplatku? Zjistěte, kdo je ve vaší domácnosti tím největším žroutem. Pomoci vám k tomu mohou takzvané domácí osobní elektroměry, které vám sice dají pouze orientační odhad, ale i ten stačí k najití správného viníka.

Díky těmto přístrojům zjistíte i jako laici, kolik spotřebovává vaše lednička, myčka, pračka, varná konvice nebo vysavač. Kromě spotřeby energie se dozvíte i náklady, zapotřebí je jen vědět, jaká je vaše cena elektřiny.

Co je největším žroutem elektřiny v domácnosti?

Samozřejmě ve většině domácností platí, že čím starší spotřebič, tím je jeho provoz dražší. Rozhodně se tak nevyplatí doma schovávat třicetiletou ledničku jen proto, že vám je líto ji vyhodit. Rozdíl v nákladech mezi starou ledničkou a novým modelem třídy A+++ se může pohybovat i kolem 3 000 Kč za rok.

Při hledání viníků se zaměřte především na bílou techniku, ta jednoznačně ve spotřebě elektřiny vede. A které spotřebiče jsou v TOP pětce?

Televizor

Televize běží v mnoha domácnostech nepřetržitě i několik hodin, v průměru je to pak obvykle 30 hodin týdně. Není divu, že na celkové spotřebě elektřiny se podílí zhruba 27 %.

Lednička

Lenička s mrazákem jsou jednoznačně velkými žrouty elektrické energie. Bohužel jejich spotřebu nelze moc dobře omezit. Snažte se ji alespoň nestavit blízko zdroje tepla, jako je radiátor nebo sporák, pravidelně kontrolujte, zda páska kolem dveří dobře těsní, nedávejte do leničky teplé jídlo a nastavte teplotu na optimálních 5 °C. Lednička kombinovaná s mrazákem spotřebuje z celkového objemu zhruba 24 %.

Pračka

U pračky se spotřebovaná elektřina podílí na celkovém objemu 18 %. Špinavého prádla je ve většině domácností stále plno.

Počítač

Bramborové místo v žebříčku největších žroutů obsadil počítač. Pakliže vám poběží doma v průměru 23 hodin týdně, spotřebuje 13 % elektřiny z celkového objemu.

Myčka

Myčky stejně jako samostatné mrazáky je možné obsadit na pomyslné páté místo. Na celkové spotřebě energie se podílí 7 %. Jste překvapeni, že jste mezi největším žrouty nenašli sušičku? Ta vám z celku ukrojí pouze 2 %. Mylně je považována za energeticky náročný spotřebič.

TIP: Jestliže vás v nejbližší době čeká koupě nových elektrospotřebičů, vždy vybírejte podle energetických štítků, kde jsou uvedeny písmena A až G. Avšak pozor, jen A mnohdy nestačí, nejlepší volbou je spotřebič s označením A+++.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Farský přes kritiku odletěl na půl roku do USA, podle Zemana uškodil STAN

16.01.2022 19:43 Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

Související:

Právě se děje

reklama