Komu patří Zaplo a Cofidis? Vlastnická struktura nebankovních společností vás překvapí

PR článek - Myslíte si, že na českém úvěrovém trhu se setkáte jen s českými poskytovateli? Jste na omylu. Mnoho z nich je v rukách pobaltských firem. Kromě toho se najdou také společnosti, jejichž vlastník pochází ze Švédska, z Anglie, z Ruska nebo z Izraele. Víte, komu tak patří například Zaplo, Zonky nebo Cofidis?

Komu patří Zaplo a Cofidis? Vlastnická struktura nebankovních společností vás překvapí

Jakmile se začnete zajímat o vlastnickou strukturu některých nebankovních společností, nepřestanete se divit. Jen málokterý poskytovatel je výhradně v českých rukách. Z 85 společností, které získaly licenci ke sjednávání spotřebitelských úvěrů od České národní banky, má českého vlastníka například JET Money, Tommy Stachi, Express Money nebo ProCredia. Celkem jich je sotva čtyřicet.

Některé jsou pak sice v českých rukách, avšak nepřímo přes firmy v Nizozemsku nebo na Kypru. Jedná se třeba o Zonky, Bohemia Energy Finance a Home Credit.

Je libo půjčka z Litvy, Rumunska, nebo z Izraele?

Kromě českých poskytovatelů se lze na úvěrovém trhu setkat i s pěti lotyšskými, se čtyřmi estonskými a s třemi litevskými. Centrální banka tak licence hojně rozdávala i pobaltskými společnostem.

Dále pak lze v Česku narazit také nebankovní firmy, jejichž vlastníci jsou z Ruska (CentroFinance, GO Invex Finance, SIM Půjčka), z Izraele (Acema Credit Czech, Emma’s credit) a z Rumunska (Viva Credit). U těchto společností je nutné být na pozoru, právě ta s rumunským vlastníkem vám sice do půl hodiny sjedná až 20 000Kč půjčkou, avšak zároveň vám naúčtuje RPSN ve výši 5 770 %.

Výhodnější už jsou tak půjčky z Pobaltí, u kterých se dočkáte prvního úvěru zdarma. U dalších pak RPSN přesahující lehce 1 000 %. A o kom, že je řeč? Například o Orange finance a Leader Fin z Litvy, o BB Finance Czech a Credcitstar Czech z Estonska nebo o Via SMS a Zaplo Finance z Lotyšska.

Jaké nebankovní společnosti nabízí obdobné podmínky jako banky?

Půjčky z Pobaltí patří k těm lepším. Prokázal to i průzkum neziskové organizace Člověk v tísni, v rámci kterého s nejlepším hodnocením skončili poskytovatelé Home Credit a Cofidis. Obě společnosti se svým přístupem a podmínkami přibližují bankovním domům.

Zatímco v Home Credit a v Cofidis zaplatíte při desetitisícové půjčce na úrocích kolem tisícovky, u jiných nebankovních firem to může být i v rozmezí od 12 000 Kč do 35 000 Kč. Úplně nejhorší hodnocení si z analýzy společnosti odnesly firmy CreditKasa a Supermoney.

I přestože je na českém trhu mnoho poskytovatelů, kteří jsou v rukách zahraničních firem, patří stále mezi malé ryby. Jednoznačně největším hráčem na úvěrovém poli je společnost Profi Credit Czech. Ta patří miliardáři Davidovi Beranovi a poskytla už úvěry v objemu přes devět miliard korun. Za zhruba miliardu pak sjednaly půjčky společnosti Provident Financial, Cofidis a Home Credit.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Farský přes kritiku odletěl na půl roku do USA, podle Zemana uškodil STAN

16.01.2022 19:43 Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

Související:

Právě se děje

reklama