Lidé si půjčují méně často, zato ale více. Hlásají čísla stavebních spořitelen

Stavební spořitelny si mnou ruce. Od začátku letošního roku do konce září sjednaly úvěry v celkovém objemu 54,2 miliardy korun. Tato suma je o 23 % vyšší než ta loňská. Paradoxem ale je, že počet nových smluv o půjčce meziročně kles. Lidé si půjčují méně, žádají však o vyšší sumy.

Půjčka, ilustrační foto
doporučujeme

Výše průměrného úvěru ze stavebního spoření roste s železnou pravidelností. Lidé si často úvěr sjednávají kvůli pořízení nemovitosti. Úrokové sazby hypoték v současné době rostou a nyní už dosahují více jak 2,5 %, přitom úroky úvěrů ze stavebka se pohybují lehce nad 2,2 %.

Stavební spořitelny ale nelákají jen na výhodné půjčky, lidé jejich služeb využívají i díky stále populárnímu stavebnímu spoření. Jen za letošní rok v průběhu prvních devíti měsíců bylo uzavřeno 326 000 nových smluv, což je o 16 % více než v loňském roce.

Objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření od ledna do září 2018

img-responsive

Objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření od ledna do září 2018 | foto: EuroZprávy.cz

Do konce roku stavebním spořitelnám čísla ještě vzrostou

Zářím ale rok nekončí. Před sebou mají stavební spoření další tři měsíce, a proto ekonomové očekávají ještě větší zájem, a to jak o úvěry, tak i o samotné spoření. Podle dosavadních odhadů by se celkový objem poskytnutých půjček mohl dotknout hranice 62 miliard korun, přitom v roce 2017 bylo sjednáno úvěrů v celkové hodnotě 55,3 miliardy korun.

Co se nových smluv týká, těch by mohlo být zhruba 500 000. V roce 2017 stavební spořitelny uzavřely kolem 426 000 nových smluv.

A proč stavební spoření stále táhne?

  • Úrokové sazby u stavebka se pohybují kolem 1 %.
  • Kdo řádně spoří, získá 10 % z roční úložky od státu. Státní příspěvek však činí maximálně 2 000 Kč ročně.
  • Klient, který má sjednané stavební spoření, má nárok na levný úvěr ze stavebka. Pokud splní spořitelnou stanovené podmínky, může žádat o řádný úvěr, v případě, že nemá dostatečně naspořeno a nespoří dostatečně dlouhou dobu, lze získat překlenovací úvěr.

Spoření i výhodné úvěry táhnou, přesto lidé si letos sjednávají půjček méně. Stavební spořitelny dosahují lepších čísel kvůli tomu, že lidé žádají o vyšší půjčky.

Podmínky hypoték stále zpřísňují. Jaká je aktuální situace?

Velkému zájmu stavebka nahrávají stále se zpřísňující podmínky hypoték. Pokud klient dnes nesplní tři základní podmínky, půjčku na bydlení nezíská.

  1. Žadatel smí žádat o hypotéku v maximální výši 90 % hodnoty nemovitosti.
  2. Výše všeho dluhů klienta (včetně hypotéky) nesmí překročit devítinásobek ročního čistého příjmu klienta.
  3. Zájemce o hypotéku nesmí na splácení hypotéky a všech dalších dluhů vynaložit více jak 45 % ze svého měsíčního čistého příjmu.
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Živnostníci mohou dnes naposledy žádat o ošetřovné za listopad

21.01.2021 06:05 Živnostníci mají dnes poslední možnost požádat o ošetřovné za listopad. Příjem žádostí končí ve 23…

K paušální dani se dosud přihlásilo 37.493 živnostníků, termín končí dnes

11.01.2021 14:08 K nově zavedené paušální dani se do dnešního rána přihlásilo 37.493 živnostníků. Nejvíce zájemců…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama