Dlužníků v registru SOLUS ubývá. Problémy s platební morálkou má 13 zájemců ze 100

Dlužníků v Česku ubývá, alespoň tedy těch, kteří jsou evidováni v registru SOLUS. Za posledních sedm let jich je o 300 000 méně. Potvrzuje to sdružení SOLUS, které se v Česku snaží chránit spotřebitele před neodpovědným zadlužováním už 20 let. (PR článek)

Dlužníků v registru SOLUS ubývá. Problémy s platební morálkou má 13 zájemců ze 100
doporučujeme

Sdružení SOLUS vzniklo v červnu roku 1999. Na počátku byla činnost registru založena především na spolupráci nebankovních společností, později se přidaly i banky, mobilní operátoři a mnohé další ekonomické sektory, díky čemuž se z registru stal užitečný nástroj, který má největší vypovídající hodnotu o bonitě spotřebitele.

Počet osob s problémovou platební morálkou klesá

Nemáte dostatek peněz a jediným vaším řešením je půjčka? Pak kvalitní úvěrový poskytovatel vaší bonitu prověří právě v registru dlužníků SOLUS. Zatímco v roce 2012 bylo možné v registru najít dluhy po splatnosti od zhruba 30 členů, dnes už jich je jednou tolik. S rozrůstajícím se sdružením se ale naštěstí nenavyšuje počet dlužníků, těch před sedmi lety bylo přibližně milion, v současné době jich je necelých šest set tisíc.

Počet lidí s dluhem po splatnosti se snižuje a je patrné, že k tomu dopomáhá i registr SOLUS. Ze statistik navíc vyplývá, že dojde-li na důkladné prověření platební morálky spotřebitele, pak jsou problémy odhaleny obvykle u 13 žadatelů o půjčku ze 100.

Ověřovat žadatele v registru dlužníků není povinné

I přestože lidí s negativním záznamem v registru dlužníků ubývá, je stále co zlepšovat. V současné době má 87 společností licenci od ČNB k poskytování spotřebitelských úvěrů, avšak SOLUS z nich používá zhruba polovina. Především zájemci o nebankovní půjčky se tak často vyhnou lustrování v registru dlužníků, které ale na druhou stranu není legislativně povinné.

Koncem roku 2016 vstoupil v platnost zákon o spotřebitelském úvěru, který říká že: „Poskytovatel posoudí úvěruschopnost spotřebitele na základě nezbytných, spolehlivých, dostatečných a přiměřených informací získaných od spotřebitele, a pokud je to nezbytné, z databáze umožňující posouzení úvěruschopnosti spotřebitele nebo i z jiných zdrojů.“ Pakliže nejsou důvodné pochybnosti o platební morálce zájemce, může mu být úvěr poskytnut. Je tedy patrné, že v legislativě o konkrétním registru dlužníků není řeč, je tak pouze na poskytovatelích, zda si při ověřování bonity vezmou na pomoc SOLUS či nikoliv.

Jak se do registru dlužníků můžete dostat i vy?

Do registru dlužníků SOLUS se lze dostat poměrně snadno, stačí jen jeden závazek po splatnosti. A je jedno, zda se bude jednat o nesplacenou půjčku v bance, P2P úvěr, nezaplacený účet za energie nebo za mobilní služby.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama