Ceny bytů klesnou už jen nepatrně, trh se obrací

Praha - Ceny bytů v posledních třech letech padaly a dolů je tlačil i nezájem Čechů - jen v Praze je volných několik tisíc nových bytů, některé jsou v nabídce již několik let. Díky zlevnění úvěrů na bydlení se tak zvyšuje finanční dostupnost bydlení, ale jak to bude dál? Zvýší se opět ceny?

Ilustrační fotografie

Na zvědavé otázky čtenářů odpovídal v online rozhovoru pro iHNed.cz vedoucí Oddělení socioekonomie bydlení při Sociologickém ústavu AV ČR Martin Lux. A ten si myslí, že nynější propad cen již brzy skončí.

"Zatím nás dlouhodobý propad cen, jaký známe například z Německa nebo Japonska, nečeká," myslí si Lux. A dodal: "Současná krize by měla mít podobu klasického cyklu a ceny nemovitostí dříve či později zase začnou růst. Mimo to, až se naší ekonomice začne zase dařit, je možné očekávat další příliv zahraniční imigrace."

Zato co se týče cen rekreačního bydlení, nemá tušení, jakým směrem se posunou. Ale v online rozhovoru přiznal, že ho pokračující trend chalupaření překvapuje. On sám čekal, že v 90. letech ustane - zvlášť když si mnozí lidé pořizují trvalé bydlení těsně za hranicemi měst.


Nízké úroky ještě chvíli zůstanou

Mnoho lidí také zajímá, jak je to s úroky u hypoték. V současnosti jsou úrokové sazby nízké, ale Lux nedokáže kvalifikovaně odpovědět, jak budou vypadat v budoucnu. To podle něho není schopen odhadnout ani žádný bankéř. Podle jeho názoru však ještě delší dobu nízké zůstanou. Ale soudí, že nižší než nyní už nebudou.

Zato předpokládá, že může dojít ke zlevňování nových bytů, a to zejména v Praze. Je jich čím dál více a zákazníci o ně nemají zájem, zato developeři dokončují již rozdělané projekty. Proto Lux soudí, že je zde ještě prostor pro snižování cen.

"Myslím si, že u nových bytů, zejména těch dnes prázdných a marně vyhledávajících kupce, je stále jistý prostor pro zlevnění. Ostatně, dnes se často staví byty levněji, než za kolik jsou nabízeny nové a dosud prázdné byty postavené před rokem či více. Developeři očekávají, že se trh vzpamatuje dříve, než se oni dostanou do finančních obtíží. Na druhou stranu platí, že kvalitní nové bydlení (a to i ve významu atraktivní lokality) si kupce často najde i za vyšší cenu, jen se bude prodávat déle," odpověděl na jeden dotaz v online rozhovoru pro iHNed.cz.

Zároveň si však myslí, že pokud má někdo volné peníze, je výhodnější investovat je spíš do nemovitosti než například do zlata. I kdyby kupovaný dům měl být dražší, než je klientovi po chuti. Přesto uznává, že pro mnoho lidí je pořízení vlastního bydlení nedostupné. A to hlavně v Praze.

"Je pravda, že se Praha v dostupnosti bydlení vzdalovala dlouho ostatním regionům, ale v roce 2003 se ten trend na nějaký čas obrátil a rozdíly se mezi Prahou a zbytkem republiky (stejně jako mezi ostatními regiony navzájem) snižovaly. Velký nepoměr ovšem zůstal a stěhování do Prahy může být pro velkou část lidí finančně nevýhodné," napsal Martin Lux.

Upozorňuje však, že podobně velké rozdíly jsou i v dalších postsocialistických zemích. Na Západě je ekonomika více rozvrstvena po celém státě, proto rozdíly nejdsou tak obrovské. "Až se něco podobného bude dít i u nás, je možné očekávat, že se regionální rozdíly v dostupnosti bydlení výrazněji zmenší," dodal.

Témata: Byty | nemovitosti

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Počasí příští víkend: Léto si vezme pauzu, naměříme i méně než 20 stupňů

04.07.2022 06:30 Příští víkend bude chladný. Zatímco do středy se teploty udrží těsně pod hranicí tropické třicítky,…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Solidární příspěvek za poskytnutí bydlení uprchlíkům se ode dneška mění

01.07.2022 04:42 Solidární příspěvek pro lidi, kteří u sebe zdarma ubytovávají uprchlíky, se ode dneška mění. Při…

Související:

Právě se děje

reklama