Salvador se jako první země chystá přijmout bitcoin jako národní platidlo

Za necelé dva týdny se Salvador stane první zemí, která přijme bitcoin jako oficiální národní měnu. A nikdo neví, co bude dál, upozornil list The Wall Street Journal (WSJ).

Bitcoin

Od 7. září se oficiálními měnami země stanou americký dolar a bitcoin. Vláda zbídačené země střední Ameriky hodlá za zavedení bitcoinu utratit 75 milionů USD (1,6 miliardy Kč). Plán počítá s tím, že každý, kdo se přihlásí k elektronické peněžence zvané Chivo, obdrží 30 dolarů. Chivo je systém, který umožní odhadem 2,5 milionu obyvatel země nakupovat zboží nebo platit za služby americkými dolary nebo bitcoiny.

Ekonomové však varují, že nástup bitcoinu vážně ohrožuje ekonomiku země, jejíž hodnota je 26 miliard USD. Centrální banka zadlužené země by mohla být donucena utratit devizové rezervy za nákup bitcoinu, pokud se hodnota kryptoaktiv propadne a spotřebitelé se rozhodnout obrátit do bezpeční dolaru. Vláda nemůže tisknout vlastní peníze, protože Salvador se před dvěma desetiletími vzdal domácí měny a zavedl dolary, nyní má ale problémy s jejich získáváním.

"Přijetím bitcoinu jako zákonného platidla se dostáváme na horskou dráhu," uvedl ekonom Carlos Acevedo, který byl v letech 2009 až 2013 guvernérem salvadorské centrální banky.

Prezident Nayib Bukele uvedl, že přijetí bitcoinu může přilákat zahraniční investice, podpoří a zlevní finanční služby a sníží náklady na posílání a přijímání remitencí, tedy peněz, které posílají domů Salvadorci pracující v zahraničí. Jejich výše loni činila téměř šest miliard USD. Prezident chce také nalákat investory na rozvoj geotermální energie ze sopek, která by se mohla stát zdrojem elektřiny pro těžbu kryptoměn.

Plán představuje také značná rizika, protože vláda má omezený přístup na dluhové trhy, čelí rostoucím nákladům na úvěry a rozsáhlému rozpočtovému schodku. Salvador v současnosti jedná s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o programu finanční pomoci 1,3 miliardy USD. Podle informovaných zdrojů však s fondem zavedení bitcoinu nekonzultoval.

MMF varoval před přijetím vysoce spekulativních kryptoměn za národní měny. Především protože tyto soukromě vydávané tokeny obcházejí úřady a centrální banky, které mají za úkol ochránit ekonomickou a měnovou stabilitu. Pro malý Salvador otevírá decentralizovaný systém bitcoinu dveře anonymním a nezákonným transakcím, jako praní špinavých peněz, uvádí ekonomové. Země také nemá nástroje a kapacity, aby zvládla spekulativní útok.

Americký provozovatel bankomatů Athena Bitcoin Global plánuje investovat jeden milion USD do instalace sítě bitcoinových bankomatů v zemi. Salvadorci s aplikací mobilní peněženky Chivo by pak mohli na velké obrazovce bankomatu naskenovat QR kód a nakupovat a prodávat bitcoiny za dolary.

Bitcoin je však velmi nestabilní a může být náchylný k tzv. bleskovým pádům, při kterých zprávy nebo zvěsti ze sociálních sítích vyvolávají výprodej. Tento týden se cena bitcoinu pohybuje v rozmezí 47.000 až 50.000 USD, když v dubnu činila 65.000 USD. Jako prostředek směny může bitcoin vyvolat prudké výkyvy cen zboží a služeb. V souvislosti s výkyvem ceny bitcoinu se také mohou výrazně měnit daňové příjmy státu.

Salvadorská centrální banka minulý týden zveřejnila finanční předpisy pro přijetí bitcoinu, včetně ustanovení, která mají zabránit praní špinavých peněz a dalším nezákonným činnostem. Finanční instituce budou rovněž povinně upozorňovat spotřebitele na rizika nestability bitcoinu. Poskytovatelé finančních služeb mají do 6. září předložit své připomínky k předpisům.

Koncem července agentura Moody's Investors Service snížila rating dluhu Salvadoru ještě hlouběji do neinvestiční, tzv. junk kategorie, s odkazem na zhoršení kvality tvorby politiky kvůli přijetí bitcoinu a dalším opatřením. Upozornila také na potíže Salvadoru získat přístup na dluhové trhy před vysokými splátkami dluhu v příštím roce a na nejistotu spojenou s jednáním o nových penězích od MMF.

Témata: Salvador | Bitcoin

Facebook za pět let investoval přes 13 miliard dolarů do bezpečnostních…

21.09.2021 21:49 Americká společnost Facebook dnes na blogu oznámila, že od roku 2016 investovala přes 13 miliard…

OECD zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem státní pomoci

21.09.2021 12:18 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před…

Pandemie omezuje poptávku po ropě. Kdy přijde zlom?

14.09.2021 11:40 Šíření koronavirové mutace delta stále omezuje poptávku po ropě, to se ale změní ke konci roku, kdy…

Recept na bytovou krizi? Zdanění prázdných bytů bohatých nic nevyřeší,…

11.09.2021 11:31 Politikům v různých částech světa se nedaří zvládnout krizi na trhu s dostupným bydlením. V…

Microsoft kvůli variantě delta ruší pevné datum návratu do kanceláří

10.09.2021 09:52 Americký softwarový gigant Microsoft zrušil kvůli šíření nakažlivější koronavirové varianty delta…

Bill Gates se stane majitelem jednoho z nejluxusnějších hotelů v Praze

09.09.2021 09:44 Investiční firma zakladatele Microsoftu Billa Gatese převezme kontrolní většinu v kanadském řetězci…

Letošní rok bude zřejmě z hlediska fúzí a akvizic rekordní

06.09.2021 10:50 Globální hodnota sjednaných fúzí a akvizic se v dosavadním průběhu letošního roku vyšplhala na…

NÁZOR: Inflace letí vzhůru a brzy může být hůř, varuje bývalý představitel…

04.09.2021 22:01 Aktualizováno Zpřísnit monetární politiku, nebo nezpřísnit monetární politiku? To je palčivá politická otázka,…

Western Union obnovuje převody peněz do Afghánistánu

02.09.2021 18:21 Americká firma Western Union oznámila, že obnovuje převody peněz do Afghánistánu. V zemi je velký…

Potraviny po dvouměsíčním poklesu cen v srpnu opět zdražily

02.09.2021 12:42 Světové ceny potravin se po dvouměsíčním poklesu vrátily v srpnu k silnému růstu. Zdražil zejména…

Související:

Právě se děje

reklama