Světová ekonomika v roce 2025? Pořadí zemí se radikálně změní

Londýn - Čína by mohla vystřídat USA na pozici největší ekonomiky světa už v roce 2025, což je o tři roky dříve, než se dosud odhadovalo. Vyplývá to z výroční zprávy britského hospodářského institutu CEBR. Velké změny čekají ale i hospodářství Německa, se kterým je Česko značně provázané.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Německá ekonomika, která byla řadu let třetí největší na světě, podle zprávy ustoupí. Experti předpokládají, že v roce 2030 Německo klesne v tabulce největší ekonomik světa až na sedmou příčku. Hlavní příčinou bude úbytek obyvatelstva a také očekávané oslabování jednotné evropské měny euro.

Británie by tak německou ekonomiku předstihla poprvé od roku 1954 - tehdy se ale počítalo jen s výkonem ekonomiky někdejšího Západního Německa.

Nezadržitelně naopak vypadá vzestup Indie, jejíž ekonomika by měla tu britskou předstihnout už za čtyři roky. Do roku 2024 se Indie stane třetí největší ekonomikou na světě, předvídají experti.

Pro Rusko experti předpovídají, že velikost jeho ekonomiky letos klesne na desátou příčku, zatímco loni byla osmá největší.

Rusko a Čína mají hodně společného. Obě země tíhnou stále více k nacionalismu a vnímají Západ jako hrozbu. Dalšímu pokroku ale stojí v cestě významné překážky.

Jak píše Patria.cz, je pravděpodobné, že z dohody týkající se dodávek plynu těží především Čína. Objevují se rovněž pochyby o tom, že Rusko bude schopno splnit své závazky týkající se nových plynovodů. Pokud bude nakonec Číně přece jen dodávat 68 miliard metrů krychlových plynu, vzájemné vztahy to určitě posílí. V roce 2013 ale Rusko vyvezlo do Evropy 163 metrů krychlových plynu a bude trvat ještě dlouho, než bude Čína pro tyto dodávky představovat reálnou alternativu. To samé platí o výměně zboží.

Rusko také pravděpodobně nebude Číně prodávat sofistikované zbraně. Hlavním důvodem je nepěkný zvyk Číny ihned dodané zbraně okopírovat a následně vyrábět doma. Čína například po dodávce ruských letadel SU-27 přišla s nápadně podobnými Shenyang J-11.

Témata: Ekonomika | Čína
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosn prý obdržel nepatřičné platby, miliony eur přišly z Nizozemí

18.01.2019 10:10 Bývalý předseda správních rad japonských automobilek Nissan Motor a Mitsubishi Motors Carlos Ghosn…

Huawei během pěti let zdvojnásobí tržby, avizuje zakladatel firmy

18.01.2019 09:42 Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei během příštích pěti let pravděpodobně zdvojnásobí…

Skandál s falšováním emisí: Porota v USA obvinila čtyři manažery Audi

18.01.2019 08:45 Velká porota ve Spojených státech vznesla obvinění vůči čtyřem bývalým manažerům německé…

Ekonomické fórum v Davosu bude bez USA, Trump zrušil cestu celé delegace

18.01.2019 07:23 Americký prezident Donald Trump zrušil cestu delegace USA na Světové ekonomické fórum, které se má…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama